Türkiye ile Lübnan arasındaki gerilim sürüyor

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn geçtiğimiz günlerde tepki çeken açıklamalarda bulunmuştu. Osmanlı İmparatorluğu hakkında olumsuz yönde ifadeler kullanan Mişel Avn’a Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan cevap gelmişti. İki ülke arasında Osmanlığı İmparatorluğu üzerinde artan gerilim sürüyor.

Türkiye ile Lübnan arasındaki gerilim sürüyor

Geçtiğimiz günlerde Lübnan Devleti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümünde konuşan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Osmanlı İmparatorluğu hakkında skandal cümleler kullandı. Mişel Avn yaptığı açıklamada, “Birinci Dünya Savaşı’nın bitimi, Osmanlıların hezimeti ve Fransız nüfuzuyla birlikte tarihimizde yeni bir döneme geçildi. 1920’de büyük Lübnan’a ulaştık ve bağımsızlığımızı kazandık” ifadelerini kullandı. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun Lübnanlılara devlet terörü uyguladığını, kıtlık ve zorla çalıştırma gibi sebeplerden dolayı yüz binlerce insanın öldüğünü, Fransızların gelmeleri ile birlikte ülkenin yeni bir döneme geçtiğini söyledi. 

Dışişleri Bakanlığı’ndan Mişel Avn’a cevap gecikmedi

Mişel Avn’ın açıklamalarına tepki gösteren Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yaptı. Osmanlı İmparatorluğu hakkında söylenen sözleri talihsiz olarak nitelendiren Bakanlık, Mişel Avn’ın kullandığı cümleleri kınadığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihinde devlet terörü yoktur. İddia edildiğinin aksine, Osmanlı Dönemi, Ortadoğu’da uzun bir istikrar dönemi olmuştur. Bu dönem, farklı din ve dilden toplumların barış içinde bir arada yaşadığı ve hoşgörünün hakim olduğu bir dönemdir. Birinci Dünya Savaşı’nı takiben Sykes-Picot temelinde nüfuz alanlarına bölünen bölge, bir daha barış yüzü görmemiştir. Bugün de istikrarsızlık kaynağı olan sorunların tohumları da o dönemde atılmıştır. Cumhurbaşkanı Avn’ın hezeyanla tarihi çarpıtarak bugünkü her türlü musibetin kaynağı olan sömürgecilik döneminde olup bitenleri yok sayması ve bunların sorumluluğunu Osmanlı idaresine yüklemeye kalkışması, müstemleke hayranlığının trajik bir tezahürüdür. Bu şuursuz yaklaşımın objektif tarih anlayışında ve bölge halklarının vicdanında hiçbir karşılığı yoktur ve olmayacaktır” ifadelerine yer verildi. 

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayı sert bulan Lübnan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl’ı Bakanlığa çağırdı. Beyrut Büyükelçisi’ne Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalardan duyulan rahatsızlık dile getirildi. İki ülke arasındaki ilişkilerin korunmasını ve yanlış anlaşılmaların giderilmesini isteyen Lübnan hükümeti, Türkiye’nin açıklamasını hata olarak değerlendirdi ve düzeltilmesini istedi. 

Türkiye’ye karşı provokatif girişim

Türkiye’nin Beyrut’un kuzeyinde yer alan Büyükelçiliği’ne dün sabah erken saatlerde 8-10 kişilik bir grup geldiği belirtildi. Polislerin ikazlarını dinlemeyen provokatörler Büyükelçilik binasının kapısına kadar geldiler. Binanın ana kapısına Türk Bayrağı ile birlikte kuru kafa figürü asan göstericiler, “Siz de oturun oturduğunuz yerde” yazılı bir pankart açtılar. Polislerin olaya müdahelesi ve asılan pankartı indirmesi ile eylem son buldu. Binanın kapısına gelen ve bu provokatif eylemi gerçekleştiren kişilerin, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın Özgür Yurtseverler Partisi’ne bağlı Omega Grubu mensupları olduğu iddia ediliyor.

Gerçekleştirilen bu eylemin ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi Gassan Muallim’i Bakanlığa çağırdı. Ankara Büyükelçisi Gassan Muallim’e, son gerçekleştirilen eylemden duyulan rahatsızlık belirtildi. Ayrıca bu kişilerin Büyükelçilik binasına kadar gidebilmiş olmalarının güvenlik açısından risk ve tehdit oluşturduğu kaydedildi. Türk çıkarlarının korunması için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerektiği vurgulandı. 

Arap ülkelerinde artan Osmanlı karşıtlığı

Geçtiğimiz günlerde Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili skandal bir adım da Suudi Arabistan tarafından atılmıştı. Eğitim müfredatında değişiklik yapan Suudi Arabistan, Osmanlı İmparatorluğu’nu işgalci olarak nitelendirmişti. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nu Hicaz topraklarındaki değerli mal ve hizmetleri yağmalamakla suçlayan Suudi Arabistan, bu bilgilerin tarihi kaynaklardan alındığını iddia etmişti. Yine geçtiğimiz senelerde Birleşik Arap Emirlikleri Hicaz bölgesinde emperyalistlere karşı eşsiz bir mücadele veren Osmanlı Komutanı Fahrettin Paşa’ya ağır hakaretlerde bulunmuştu. Son olarak Lübnan Cumhurbaşkanı’ndan gelen Osmanlı karşıtı açıklamalar da Arap ülkelerinin Osmanlıya bakış açısını bir defa daha ortaya koydu. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiltere ve Fransa ile anlaşmalar yapan ve Osmanlı Devleti ile mücadeleye girişen Arap ülkeleri, aradan geçen bir asırda Osmanlı karşıtlığını sürdürüyor. Türkiye ise tüm bu iddialara cevap vermeyi ve tepki göstermeye devam ediyor.