KKTC ve Türkiye arasında milletlerarası anlaşmalar imzalanmaya devam ediyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 15 Kasım 1983’te bağımsızlığını ilan etti. Ancak birçok devlet ve uluslararası kuruluş KKTC’yi de facto (fiili) devlet olarak tanımlıyor. Diğer ülkeler ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınmayan KKTC, sadece Türkiye tarafından tanınıyor. Peki, Türkiye-KKTC ilişkilerinde son durum ne?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 1983 yılında, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsız bir devlet olarak kurulduğunu dünya ve tarih önünde ilan ediyoruz" diyerek KKTC'nin kuruluşunu dünyaya duyurmuştu.

Ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bağımsızlığını ilan ettiği günden bugüne yalnızca Türkiye tarafından tanındı.

Birçok devlet ve uluslararası kuruluş tarafından de facto (fiili) devlet olarak tanımlanan KKTC, bugüne kadar maruz kaldığı uluslararası yaptırımları Türkiye’nin desteğiyle atlatabildi.

Ekim 2020’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Ersin Tatar'ın kazanmasıyla da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye ilişkileri daha ileri boyuta taşındı.

İKİ ÜLKE ARASINDA PROTOKOLLER İMZALANDI

2021’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türkiye arasında Ticaretin ve Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesine Dair Protokol imzalandı.

Eski Ticaret Bakanı Mehmet Muş, törende yaptığı konuşmada, "İki ülke arasındaki kardeşlik ve kültür bağlarının ticari ve ekonomik ilişkilerimize yansıtılması konusunda var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Muş, "Kıbrıs Sorunu' olarak adlandırılan meselenin, bütün olumsuzluklarının yalnızca Kıbrıs Türkü'nün omuzlarına yüklenmesi, adalet ve hakkaniyete uygun değildir. Ancak bu adaletsizliği el birliği ile aşacağımızdan şüphe duymuyorum. 84 milyon nüfusu, coğrafi konumu ve büyük ölçekli iç pazarı ile bugün birçok uluslararası firmanın bölgesel üssü konumundaki ülkemiz KKTC’nin dünyaya açılan kapısı niteliğindedir" dedi.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da; “Bugün altına imza koyduğumuz eylem planı, KKTC'nin kaderini değiştirebilecek bir potansiyele sahiptir. Üzerinde 1,5 yıldır çalışılan ancak son 3 aydır ciddi mesai harcanarak bu noktaya gelmemizi sağlayan herkese tek tek teşekkürlerimi sunmak boynumun borcudur" diye konuştu.

Haziran 2022’de ise Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında, gençlik ve spor alanlarında mevcut iş birliğinin geliştirilmesi, proje ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla “Gençlik ve Spor alanında İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Eski Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin istikrar ve refahını, kendi istikrar ve refahımızdan ayrı görmediklerini, Bakanlığın ülkemizde uyguladığı projeleri KKTC’de de uygulamak için çaba sarf ettiğini vurguladı.

Bakan Kasapoğlu, İşbirliği Protokolü’nün bunun bir göstergesi olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de başarıyla uygulanan Spor Bilgi Sistemi, Genç Bilgi Sistemi projelerinin KKTC’de de uygulanması için gerek yazılım geliştirme gerekse malzeme ve eğitim desteği konusunda bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız. Sportif Yetenek Taraması Projesinin de KKTC’de yaygınlaşması için destek olmaktan memnuniyet duyacağız” dedi.

TÜRKİYE, KKTC’NİN ULUSLARARASI TOPLUM TARAFINDAN TANINMASINI İSTİYOR

Ankara, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) uluslararası toplum tarafından tanınmasının önündeki engelleri de kaldırmaya çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eylül 2022 tarihinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde KKTC’yi tanıma çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı çağrıda, “Uluslararası toplumu, Birleşmiş Milletler prensipleriyle çelişir şekilde, ambargolarla dünyadan koparılmaya çalışılan Kıbrıs Türklerine yönelik zulme son vermeye ve bir an önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni resmen tanımaya davet ediyoruz" dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı'nın 11 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen 9’uncu zirvesinde ise KKTC, Türkiye'nin çabalarıyla örgüte gözlemci üye olarak kabul edildi.

Kardeşlik hukukunun gereğini yerine getirerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Teşkilat'a gözlemci üye olmasının kabul edildiğini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıslı kardeşlerimizin yalnız olmadığını göstererek çözüm sürecine de katkı sağladık. Bu dayanışma iradesini sergilediğiniz için siz kıymetli kardeşlerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLK ZİYARETİNİ KKTC’YE YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC ziyareti kapsamında mevkidaşı Ersin Tatar ile görüştü. İki lider görüşme sonrasında ise bir basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’den kablo yoluyla Kuzey Kıbrıs'a elektrik sağlanması ele alındı. Bununla Kuzey Kıbrıs'ta elektrik kesintisi diye bir şey kalmayacaktır. Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz meselelerini değerlendirdik. Kıbrıs Türk'ü asla azınlık olmamıştır, olmayacaktır. Müzakere masasına geri dönülecekse bunun yolu KKTC'nin tanınmasından geçmektedir” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın adayı ziyaret edeceğini ve havalimanı sorunlarının hızlıca giderileceğini söyledi. 

İlk ziyaretin KKTC’ye olmasının anlamının çok büyük olduğunu söyleyen Ersin Tatar ise Türkiye’nin desteğine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz yeni siyaseti sonuna kadar sürdürme niyetindeyiz. Artık eskiye dönemeyiz. Ana vatanın desteğiyle yeni siyasetimizin temeli eşit haklarla yönetimdir” ifadelerini kullandı.

GKRY, ZİYARETİ YASA DIŞI OLARAK NİTELEDİ

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyareti yasa dışı olarak nitelendirdi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararının bir başka açık ihlali olan Erdoğan'ın işgal altındaki topraklara yaptığı yasa dışı ziyareti kınamaktadır" denildi.

Açıklamada, KKTC'nin işgal altında olduğu iddia edilerek, "İşgal altındaki topraklarda bulunduğu süre zarfında hem Türkiye Cumhurbaşkanı hem de Kıbrıslı Türk lider, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne ilişkin kabul edilemez tutumlarını yinelemişlerdir" ifadeleri kullanıldı.

Bölgedeki Rumlar ile Türkler arasındaki ihtilafın çözümü için çeşitli girişimler yapıldı, ancak taraflar arasında 1968’den bu yana düzenlenen müzakerelerde bir sonuç elde edilemedi. Barış görüşmeleri Kıbrıs’ta hala devam ediyor. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bağımsızlığını ilan ettiği günden bugüne sadece Türkiye tarafından tanındı.

KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edilse de Türki devletler tarafından tanınmıyor.

KKTC bağımsız devlet olarak tanınmadığı ve statüsü uluslararası camia tarafından tam olarak belirlenmediği için Türk Devletleri Teşkilatı’na katılması şimdilik pek mümkün görünmüyor.

Ayrıca Kıbrıs’ta barış görüşmeleri hala devam ettiği için KKTC’nin tanınması barış görüşmelerini olumsuz etkileyebilir.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ikili ilişkiler ise gelişmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti (KKTC) arasında "İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması"nın onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

AA’nını aktardığına göre; İki ülke arasında 31 Mart’ta imzalanan "2023 yılı Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması”nda, KKTC’nin bütçe açığının giderilmesi, savunma sektöründe sürdürülebilirliğin sağlanması, ekonomi, istihdam, ulaştırma ve enerji altyapısının geliştirilmesi gibi konular yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim zaferinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini geleneği bozmayarak KKTC’ye düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyaretiyle tüm dünyaya “KKTC’yi desteklemeye devam edeceğiz” mesajını verdi.

Türkiye önümüzdeki günlerde KKTC’nin hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edecek. Ankara hükümeti, ilerleyen günlerde tüm imkan ve kabiliyetlerini kullanarak KKTC’nin uluslararası arenada tanınması için çaba gösterecek.

Türkiye, KKTC'nin ilk olarak Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkeler tarafından tanınmasını istiyor. Ankara hükümeti, ilerleyen dönemde bu konuda girişimlerini artıracak.