Türkiye ile Irak arasında Zaho gerilimi tırmanıyor

Irak’ın kuzeyindeki Duhok vilayetinin Zaho ilçesinde gerçekleşen saldırı sonrası bölgede tansiyon yükseldi. Irak hükümeti söz konusu saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tutarken, Ankara ise tüm suçlamaları reddetti. Peki, Türkiye ile Irak arasında neler yaşanıyor? Orta Doğu’da gerilim daha da tırmanacak mı?

Türkiye’nin bir süredir Suriye’nin kuzeyine yeni bir operasyon düzenleyeceği konuşuluyordu. Ankara hükümetinden gelen açıklamalar, Türkiye’nin bölgedeki terör örgütlerine yönelik yeni bir operasyon düzenleyebileceği konusunda sinyaller veriyordu. Rusya, İran ve ABD gibi ülkeler ise Türkiye’nin olası bir Suriye operasyonuna sıcak yaklaşmadıklarını açıklamışlardı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye, İran ve Rusya arasında gerçekleştirilen üçlü zirvede, başta Suriye olmak üzere bölgede yaşanan son gelişmeler ele alındı. Üç ülke de; Suriye’de faaliyet gösteren terör örgütlerine yönelik mücadele konusunda önemli mesajlar verdi. Zirve sonrası ortaya çıkan en dikkat çekici gelişmelerden biri ise üç ülkenin de; ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde artan varlığına karşı çıkmasıydı.

Irak’ın kuzeyindeki Duhok vilayetinin Zaho ilçesine yönelik gerçekleşen saldırı sonrası dünya kamuoyu bu olaya odaklandı. Irak yönetimi, dokuz sivilin yaşamını yitirdiği ve 23 kişinin yaralandığı saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Türkiye ise Irak’ın söz konusu saldırı ile ilgili tüm suçlamalarını reddetti. TRT Haber’e konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Dün bu üzücü haberi aldıktan sonra bir açıklamada bulunduk. Bir kere daha vefat eden dokuz kardeşimize Allah’tan rahmet diliyoruz, yaralılara acil şifalar diliyoruz. İhtiyaç duyulursa yaralıları Türkiye’ye getirebileceğimizi de söyledik” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye yönelik suçlamaları reddeden Çavuşoğlu, “Bu saldırı ile ilgili Türkiye’yi karalayıcı, suçlayıcı haberler de çıktı. Yaptığımız açıklamada bunu net bir şekilde yalanladık. Daha doğrusu, Türkiye’nin hiçbir zaman sivillere yönelik karşı bir saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir. Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz. Dün bu haberler gelir gelmez tabi ilgili kurumlarımızla istişareler yaptık” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, daha sonrasında ise şu ifadeleri kullandı: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nden aldığımız bilgiye göre herhangi sivillere yönelik bir saldırımız olmamıştır. Bizim hedefimiz Suriye’de terör örgütleri olmuştur. Irak’ta da bugüne kadar hep terör örgütlerine yönelik olmuştur. Terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini düşündüğümüz bu hain saldırı neticesinde Irak makamlarıyla iş birliği yapabileceğimizi de açıkladık. Bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bu sis perdesi aralanmadan Türkiye’ye yönelik suçlamaları reddediyoruz. Türkiye’ye yönelik gerek yetkili gerek yetkisiz yapılan açıklamaları da reddediyoruz.”

Ankara hükümetinin, Zaho’da gerçekleştirilen saldırı hakkındaki suçlamaları reddetmesine rağmen Irak hükümeti ve halkı, Türkiye’yi sorumlu tutmaya devam ediyor. Başkent Bağdat’taki Türkiye Konsolosluk binası önünde bir araya gelen göstericiler, söz konusu saldırıyı protesto etti. Yapılan gösterilerde, Türk bayraklarının yakıldığı görüldü.

DÜNYA ÜLKELERİNDEN ZAHO SALDIRISI SONRASI TEPKİLER

Zaho’da gerçekleştirilen saldırıya birçok ülkeden tepki geldi. Konu hakkında Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, “Genel Sekreter, dün Irak Kürdistan Bölgesi’nin Duhok Valiliğinin Zaho ilçesinde sekiz sivilin öldüğü ve 23 kişinin de yaralandığı ölümcül topçu ateşini kınadı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “hızlı ve kapsamlı bir soruşturma” çağrısında bulunulurken, Genel Sekreter Guterres’in saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine taziyelerini ilettiği ifade edildi.

AB Dış İlişliler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisi tarafından yapılan açıklamada, “AB’nin Irak halkıyla dayanışma içinde olduğu” ve “sivillerin hedef alınmasının uluslararası hukukun ihlali” anlamına geldiği dile getirildi ve etkin soruşturma çağrısında bulunuldu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan, Duhok vilayetini hedef alan kardeş Irak Cumhuriyeti’ne yönelik saldırıyı kınıyor” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise “Terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizi terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir” denildi.

Saldırıdan kısa bir süre sonra açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, pozisyonlarının “Irak’taki askeri adımlarla ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi” yönünde olduğuna dikkat çekti ve “sivillerin korunmasını garanti etmenin önemli” olduğunu dile getirdi.

Söz konusu saldırı hakkında bir saldırı da İran’dan geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin Irak’ın Zaho ilçesindeki saldırıyı kınadığını belirti. Kenani ayrıca, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine, Irak hükümetine ve halkına başsağlığı diledi.

İSRAİL’DEN SURİYE’YE SALDIRI

Uluslararası kamuoyunun Duhok’taki saldırıya odaklandığı günlerde, Suriye’nin başkenti Şam’a İsrail tarafından hava saldırısı düzenlendi. Suriye resmi haber ajansı SANA’nın askeri kaynağa dayandırdığı habere göre, yerel saatle 00.32’de Şam çevresindeki Esad güçlerine ait bazı noktalara İsrail tarafından hava saldırı düzenlendi.

Söz konusu haberde, “Hava savunma sistemlerimiz işgal altındaki Golan yönünden gelen düşman füzelerin bazılarını düşürdü” ifadeleri kullanıldı. Haberde, şiddetli patlama seslerinin duyulduğu ifade edilirken, Suriye Ordusu’ndan üç askerin hayatını kaybettiği belirtildi.

Bir taraftan Irak’ta yaşanan bombalı saldırı, bir taraftan ise İsrail’in Suriye’ye yönelik hamleleri, Orta Doğu’da gerilimin yeniden tırmandığını gözler önüne seriyor. Ankara hükümetinin tüm suçlamaları reddetmesine rağmen Iraklıların Türkiye karşıtı faaliyetleri büyüyor. Iraklı yetkililer tarafından yapılan açıklamalar, bölgedeki tansiyonun daha da yükselmesine sebep oluyor.