New York’ta kritik görüşme: Çavuşoğlu ile Truss aşı sertifikalarını ele aldı

BM 76’ncı Genel Kurul Görüşmeleri için New York’a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss arasında yüz yüze bir görüşme gerçekleşti.

Çavuşoğlu, İngiltere’de geçtiğimiz hafta kabine değişikliği sonrasında Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturan Liz Trruss’a tebriklerini iletti.

İki bakan arasında başta Afganistan olmak üzere birçok bölgesel konu ele alınırken, Çavuşoğlu, İngiltere’nin Türkiye’de yapılan koronavirüs aşılarını tanımaması konusunu da görüştüklerini belirtti.

Çavuşoğlu, “Aşı sertifikalarının karşılıklı tanınması konusunda birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uyguladığı seyahat kısıtlamaları çerçevesinde Mayıs ayından bu yana Türkiye’yi kırmızı listede tutan İngiltere, 17 Eylül’de yeni düzenlemelerde bulunacağını duyurdu.

Bu kapsamda, 22 Eylül’den itibaren Türkiye kırmızı listeden çıkarılarak sarı listeye alındı. 4 Ekim’den itibaren sarı listenin de kaldırılacak olması Türkiye ile İngiltere arasında iki doz koronavirüs aşısı olanlar için seyahatlerin kolaylaşacağı beklentisini beraberinde getirdi.

Ancak İngiltere’nin 4 Ekim’de yürürlüğe girecek yeni düzenlemesinde koronavirüs aşısını tanıyacağı ülkeler arasında Türkiye’nin olmaması büyük tepki gördü.