Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkiler yeniden tesis ediliyor: Demiryolu kurulacak

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Erivan'ın Ermenistan ile Türkiye arasındaki demiryolu bağlantısını ve daha önce faaliyette olan iki otoyolu yeniden kurmaya hazır olduğunu bildirdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Erivan'ın her ülkenin kamu kurumları aracılığıyla sınır ve gümrük kontrolünü, tüm altyapıların güvenliğini, kendi topraklarında taşınan yük ve yolcuların güvenliğini sağlaması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Nikol Paşinyan, yaptığı konuşmada, Ermenistan'ın Güney Kafkasya'daki iletişim engellerini kaldırmak için somut ve etkili adımlar atmaya hazır olduğunu açıkladı.

Ermenistan lideri, "30 yılı aşkın bir süredir Ermenistan'ın Türkiye ve Azerbaycan'la olan sınırları kapalı ve bugün bölgedeki ulaşım iletişiminin önündeki engelleri kaldırma olasılıkları hakkında çok şey konuşuyor ve tartışıyoruz" şeklinde konuştu.

Nikol Paşinyan, Ermenistan'ın Güney Kafkasya'da yeni demiryolu bağlantıları kurmaya hazır olduğunu belirtti.

Başbakan, Kuzeydeki demiryolu hatları Azerbaycan'ın Gazah bölgesini Ermenistan'ın Tavuş bölgesine, Güneyde ise Azerbaycan'ın Batı bölgelerini Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne bağlanabileceğini ifade etti.

Paşinyan, "Azerbaycan'ın batı bölgeleri ile Nahçıvan da kuzey güzergahı üzerinden bağlanabilir. Aynı durum Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki otoyollar için de geçerlidir. Bu otoyollar kuzey, orta ve güney güzergâhlarına sahip olabilir" dedi.

Ermenistan Başbakanı ayrıca, Erivan'ın Ermenistan ile Türkiye arasındaki demiryolu bağlantısını ve daha önce faaliyette olan iki otoyolu yeniden kurmaya hazır olduğunu aktardı.