Türkiye ile ABD’den İdlib’de birlikte

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyaretinin ardından ABD Başkanı Donald Trump ile Suriye konulu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ikili meselelerin yanı sıra Suriye'de yaşanan son gelişmeler ele alındı ve İdlib'de işbirliğinin devam etmesi kararlaştırıldı.

Erdoğan ile Trump telefonda görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyaretinin ardından Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'la Suriye konulu bir telefon görüşmesi gerçekleşti.  Görüşmede İdlib'de iki ülke arasındaki işbirliğinin devam etmesi kararlaştırıldı. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Erdoğan ile Trump görüşmesinde ikili meselelerin yanı sıra Suriye'de yaşanan son gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa'da gerçekleştirilen G-7 Zirvesi'nde İran konusunda atılan adımlar ile ABD Büyükelçisi David Satterfield'ın görevine başlamasından duyduğu memnuniyeti Trump ile paylaştığı belirtildi. İki liderin, ticaret hacminin 100 milyar dolar seviyesine çıkarılması konusunda kararlılıklarını yeniden teyit ettiğinin belirtildiği açıklamada, ayrıca rejim saldırılarının sürdüğü İdlib'de sivillerin korunması ve yeni insani krizlerin önlenmesi amacıyla iş birliğinin sürdürülmesinin kararlaştırıldığı vurgulandı.

İdlib’de yaşananlar

Suriye’de bulunan rejim ve destekçilerinin son zamanlarda şiddetlerini artırarak sürdürdüğü saldırılar sonucunda, halkın ciddi bir bölümü bölgedeki evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yerinden edilenler, Türkiye sınırı hattındaki kampların dolu olması nedeniyle, tarım arazilerinde, taşlık alanlarda ve zeytin ağaçlarının altında yaşam mücadelesi veriyor. Sivillerin çoğu, ya çadır bulamıyor ya da bir çadırı birden fazla aile paylaşıyor.

Halk yaşamlarını sürdürebilmek için kullanmaları gerekli olan temel yaşam malzemeleri, tuvalet ile banyo ihtiyaçları, içme suyu, tıbbi desteğe muhtaç siviller, artan hava sıcaklıkları, altyapı eksikliği ve foseptik çukurlarının kamp alanlarının yakınında olması nedeniyle de çeşitli hastalıklarla boğuşuyorlar. Tüm bunlara rağmen, saldırılar sürdüğü için nüfus sürekli olarak Türkiye sınırına doğru yığılıyor. İdlib'in, Türkiye'yle yaklaşık 130 kilometre sınırı bulunuyor. Rejimin İdlib'de ilerlemesi durumunda Hatay sınırında yeni bir göç dalgasıyla karşılaşma ihtimali, Türkiye'yi endişelendiren konuların başında geliyor. Bölgede sükunetin korunması, sivillere güvenli barınma alanı sağlıyor.

Aynı zamanda İdlib’inde Türkiye açısından nasıl stratejik bir önem taşıdığı biliniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisinde 12 gözlem noktasının bulunması, İdlib'i daha da önemli bir yer haline getiriyor. Halihazırda İdlib'de muhaliflerin hakimiyetindeki alanın derinliği, çatışmaların Türkiye sınırından uzak tutulmasına imkan veriyor. Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın İdlib’den aktardığı son bilgilere göre, Suriye'de isyancıların elindeki son büyük bölge olan İdlib'de Suriye ordusunun Rusya destekli operasyonları sürüyor. Suriye birliklerinin Çarşamba günü düzenlediği hava saldırısında aralarında 4 çocuğun da bulunduğu 15 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin yapmış olduğu bir açıklamaya göre ise Nisan ayından bu yana saldırılarda yaralananların sayısı ise oldukça fazla. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin bilgilere göre Suriye ordusu ve Rusya'nın bölgede Nisan ayında başlattığı operasyonlarda şimdiye kadar 256'sı çocuk, bin 30'dan sivil hayatını kaybeti. İdlib'den 400 binden fazla kişi de kaçmak zorunda kaldı. Uzmanlar bölge genelinde son dönemde yaşanan gelişmeleri geçtiğimiz günlerde, Türkiye ve ABD arasında Kuzey Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasını öngören uzlaşma arasında ilişki olduğunu savunuyor. Bazı uzmanlar, bölgede şiddetlenen askeri operasyon kararının Rusya ile müşterek alındığı düşüncesinde.