Türkiye, halka arzda Avrupa'da ilk sıraya yerleşti, dünyada ise 10'uncu sırada yer alıyor

Denetim ve danışmanlık şirketi EY Global'in yayımladığı Halka Arz Trendleri 2023 Raporu’na göre; Türkiye, halka arz büyüklüğünde Avrupa'da ilk sıraya yerleşirken dünyada ise 10'uncu sıraya yükseldi.

Borsa İstanbul'da 14 Aralık günü, 52 şirket halka arzını tamamlayıp işlem görmeye başladı.

Halka arz sonrası ilk işlem gününde ise tüm şirketler tavan seviyeye ulaştı ve getiri performansları son aylara kadar olumlu gitti.

Dünyada 2023 yılı halka arzlarda 2022 yılına kıyasla bir düşüş görüldü. Türkiye borsası ise halka arzda dünyada sıralama olarak ilk 11’inci, halka arz büyüklüğü bakımından ise 10’uncu sıraya yerleşti.

Ekonomim'in aktardığına göre, Türkiye, 3 milyar dolar halka arz büyüklüğü ile İsviçre ve Almanya'yı geride bırakarak birinci sırada yer aldı.

Gelişen ülkelerin 2023’te halka arz sıralaması belirlendi. Yayımlanan rapora göre Endonezya, Malezya ve Türkiye’de halka arz büyüklükleri son 5 yıllık ilk halka arz (IPO) faaliyetlerine göre hızlı bir yükselişe geçti.

EY’nin raporuna göre, Türkiye’nin halka arzı, yeni finansman konusunda yatırım yapan şirketlerle anlaşması ile önemli ilerleme kaydetti.

Bu şirketlerle birlikte bireysel yatırımcılardan da faydalanan Türkiye, halka arzda olumlu bir seyir yakaladı.