“Türkiye G7’de yer almalı”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemiyle birlikte bölgedeki nüfuzunun dikkate alınması gerektiğini ve G7 gibi uluslararası bir oluşumda yer almasının bölge ve dünya barışına katkı sağlayacağını ifade etti.

“Türkiye G7’de yer almalı”

Ülkenin en doğusundaki Vladivostok kentinde gerçekleşen 5. Doğu Ekonomi Forumu’nda açıklamalarda bulunan Putin, Trump’ın Rusya’nın yeniden G7’ye katılması konusunda açıklamalarından sonra bu durumla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Konu ile alakalı Türkiye ile ilgilide konuşan Putin, "Yakın zamanda görüştüğüm Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, neden Türkiye'nin de G7'de yer alması konusunu gündeme getirmediğimi sordu. S-400 alımından sonra Türkiye'nin hava sahasını güvenli bir şekilde koruma altına aldığı düşünüldüğünde, uluslararası meseleler ve bölgedeki rolü dikkate alındığında, Türkiye'nin çalışmalarına böyle bir formatta ihtiyaç duyulacak ve bu yerinde olacak" ifadelerini kullandı.

Orta ve uzun vadeli işbirliği

Rus uzmanlar, Putin’in bu açıklamasını Türkiye ile olan ilişkilere büyük önem verdiğinin göstergesi olarak yorumladılar.  Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Yakındoğu ve Ortadoğu Merkezi Başkanı Vladimir Fitin, Sputnik’e açıklamasında, Rusya’nın Türkiye’yle çok yönlü ve orta ve uzun vadeli bir işbirliğine ilgi duyduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Üstelik bu işbirliği, başta Ortadoğu bölgesi ve öncelikle Suriye’de olmak üzere büyük uluslararası politikalar açısından da ilgi çekiyor. Karşılıklı olarak yarar sağlayan ticari ve ekonomik işbirliğini de ilgi çekiyor. Bu yüzden Rusya lideri Türkiye’yle işbirliği için yeni imkanlar ve dünya çapında ağırlığını ve otoritesini yükseltecek yeni belli platformlar bulmaya çalışıyor. Bunun tamamen adil ve her iki ülkenin çıkarına olduğunu düşünüyorum”.

Türkiye’nin gelecekte daha da fazla konuşulacağına ve bölgedeki nüfuzuna dikkat çeken Fitin, “Vladimir Putin, Türkiye’nin, çok dikkatli yaklaşılması ve dikkate alınması gereken çıkarları olan büyük bölgesel güç olduğunu düşünüyor. Türkiye’nin bölgedeki rolü gelecekte çok daha fazla büyüyecek” ifadelerini de sözlerine ekledi.

Barışa katkı

Başka bir araştırmacı olan Rusya Bilimler akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi’nden Boris Dolgov’da: “Putin’in açıklamalarının Rus yönetiminin, Türkiye’nin uluslararası toplumdaki rolüne, özellikle de Ortadoğu’daki faaliyetine ve Suriye’deki çatışmanın çözümüne yaptığı katkıya gerçekten de yüksek değer verdiğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Putin’in Türkiye ile ilgili olan bu açıklamalarının amacından biride, Türkiye’nin jeopolitikadaki rolünü artırmayı amaçladığını fade eden Dolgov, “Türkiye’nin G7’ye katılmasının ne kadar gerçekçi olduğunu söylemek şimdilik zor. Bu bir zaman meselesi. G7 üyeleri bunu nasıl algılar? Ama Putin’in bu sözleri, mevcut tüm anlaşmazlıklara rağmen Rusya ve Türkiye arasındaki ortaklık ilişkilerini doğruluyor. Görüş ayrılıkları var ama buna rağmen, jeopolitikanın böyle radikal konularında, Rusya ve Türkiye işbirliği yapabiliyor, Vladimir Putin’in bu teklifi de bunu kanıtlıyor. Putin’in bu teklifi, Türkiye’nin jeopolitikadaki, uluslararası sorunların çözümündeki rolünü artırmaya yönelik. Bu, Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğini ve ortaklık bağlarını doğrulayan bir an” tespitinde bulunarak gelecekteki muhtemel Rus-Türk ilişkilerine dair ipuçları verdi.