NATO Zirvesi öncesi liderler bir araya gelecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu hafta yapılacak NATO Zirvesi öncesinde liderlerin bir araya geleceğini açıkladı.

Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine 'veto' kararının ardından ülkeler arasındaki görüşmeler hızlanmıştı. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İspanya'nın başkenti Madrid'de 30 Haziran'a kadar devam edecek olan NATO Zirvesi öncesinde yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya arasında bir görüşme gerçekleştirileceğini açıkladı.

Habertürk'te konuşan Kalın konuya ilişkin soruya, "Salı günü NATO Genel Sekreteri'nin ricası üzerine Cumhurbaşkanımızın katılımı üzerine Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya zirvesi yapılacak. NATO zirvesinden öncesinde önümüzdeki Salı günü bu zirve olacak. Bu zirveye katılmak pozisyonumuzdan geri adım atacağımız anlamına gelmiyor. Bir müzakere yürütüyoruz" sözleri ile yanıt verdi. 

İsveç ve Finlandiya’nın da birtakım adımlar atacağını belirten Kalın, "Taahhütlerini not ettik. Taahhütte bulunmakla somut adım atmak arasında fark var. Bunların hepsinin kayda geçirilmesini istiyoruz. Büyük oranda mutabakat sağladık, anlaşamadığımız birkaç konu var. Yarın onunla mutabık kalırsak, Madrid'e öyle gideceğiz. Doğrudan PKK, PYD, YPG gibi yapılara karşı açık ve net tavır almalarını istiyoruz İsveç ve Finlandiya'nın. Bu Suriye'deki PYD ile YPG ile ilişkiyi de kapsıyor" dedi.