ABD'li ve İngiltereli yetkililerden olumsuz F-35 açıklamaları

Rusya ile yapılan S-400 anlaşması ABD’nin oldukça tepkisini çekmiş ve Türkiye F-35 programından çıkartılmıştı. Bu durum Türkiye’nin işine mi yaradı? F-35 hakkında ABD’li yetkililer hangi olumsuz açıklamalarda bulundu? F-35’lerin anlatılmayan kusurları neler?

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemi, başta ABD olmak üzere NATO’ya üye olan ülkeler ile ilişkilerini olumsuz olarak etkiledi. Ekonomik, siyasi, askeri olarak Rusya’yı kendisine rakip olarak gören ABD, Türkiye’nin bu hamlesine şiddetli bir tepki gösterdi.

Türkiye’nin S-400’leri satın alması ve ülkeye getirtmesi ile birlikte Türkiye-ABD arasında birtakım krizler ortaya çıktı. Türkiye Rusya’dan satın aldığı S-400’lerden sonra sürekli bağımsızlık vurgusu yaparken, ABD ise Rusya’nın NATO karşıtı cephede en ön sırada bulunduğunu sık sık dile getirdi. Bu süre içerisinde Türkiye, yapılan açıklamalara ve baskılara rağmen geri adım atmadı.

Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemi, ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkartmasına sebep oldu. ABD, bazı parçaları Türkiye’de üretilen F35’leri satmama kararı aldı. Türkiye’yi F-35 programından çıkartan ABD, Rusya’dan satın alınan S-400’leri gerekçe olarak gösterdi.

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 hava savunma sistemi krizi hala devam ederken, özellikle süreç içerisinde ABD’li yetkililer tarafından F-35 aleyhindeki açıklamalar ve yayınlanan bazı raporlar oldukça dikkat çekti.

“BEŞ PARA ETMEZ” 

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın son Savunma Bakanı olarak çok kısa sürede görevde kalan Christopher C. Miller, F-35 aleyhinde oldukça sert açıklamalar yaptı. Christopher, F35’ler hakkında sorulan bir soruya oldukça olumsuz yanıt verdi.

Christoper F-35’ler hakkında, “Yani, bu görevden ayrılmak için sabırsızlanıyorum, inanın bana. Ama bir parçam, alım sürecine müdahil olmak ve kötücül sorun hakkında konuşmak isterdi. F-35’lere el atmak, vaka incelemesi yapmak isterdim” şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca Christopher’in konuşmanın bir kısmında F-35’ler hakkında “Beş para etmez” anlamına gelen bir tabir kullanması oldukça dikkat çekti.

 F-35’TE 871 KUSUR VAR

Bloomberg tarafından yapılan ve ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) dayandırılan bir haberde, 5'inci nesil savaş uçağı olan F-35’lerde 871 kusurun olduğu belirtildi.

Yapılan haberde, F-35’lerdeki 10 kusurun, pilotların güvenliğini tehlikeye atabilecek ve askeri operasyonları olumsuz etkileyebilecek seviyede olduğu ifade edildi. Tüm bunlarla birlikte, F-35’lerde meydana gelen kusurların satış oranını düşürebileceği ve ülkeleri farklı seçeneklere yönlendirebileceği aktarıldı.

F-35 EĞİTİM SIRASINDA KENDİ KENDİNİ VURDU

ABD’li haber sitelerinin aktardığı bilgilere göre, ABD Donanması’na ait bir F-35B savaş uçağı, yakın hava desteğine yönelik eğitim uçuşu sırasında ateşlediği 25 mm’lik top mermisi sebebiyle kendini vurdu. Bu olaydan sonra uçak kullanılamaz hale geldi.

12 Mart’ta Arizona’daki Yuma Hava Üssü’nde meydana gelen olayın ardından, yaklaşık 2.5 milyon dolar tutarında bir hasar meydana geldi.

Olay esnasında pilot herhangi bir yara almazken, F-35B’yi güvenli bir şekilde hava üssüne döndürmeyi başardı. Olay sonrası uçak kullanılamaz hale gelirken, konu hakkında yetkililer tarafından soruşturma başlatıldı. Pilotun olayda herhangi bir kastının olup olmadığı inceleniyor.

FORBES F35’LER İLE İLGİLİ MAKALE YAYINLADI

Geçtiğimiz aylarda Forbes dergisi F-35’ler hakkında detaylı bir analiz içeren haber hazırladı. Konu uzmanlarının görüşlerine yer verilen haberde, F-35’lerin bir sorun haline geldiği belirtildi. Söz konusu haberde, F-35 sorunun çözümü için ABD’nin yeni bir savaş uçağı üretmesi gerektiği belirtildi.

David Axe tarafından yapılan analizde, F-35’lerin pahalılığı vurgulandı. Axe, “Etiket fiyatı, 100 milyon dolara denk geliyor. Bu oldukça pahalı. Gizli ve yüksek teknolojili sensörlerle donatılmış olsa da aynı zamanda yoğun bakım gerektiriyor” ifadelerine yer verdi.

Konu hakkında Dan Ward ise “F-35’lerin düşük maliyetli, hafif bir savaş uçağı olmadığı” şeklinde bilgiler verdi. Konu hakkında konuşan Brown, “Ferrari’nizi her gün kullanamazsınız sadece Pazar günleri kullanırsınız. Bu bizim üst düzey savaş uçağımız” ifadelerini kullandı.

Söz konusu analizde, F-35’lerin pahalı olduğu ve ağırlığı sebebiyle her zaman kullanılamayacağı belirtildi. Gündelik operasyonlarda kullanmak için farklı bir savaş uçağına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

İNGİLİZ GENERALDEN F-35 AÇIKLAMASI

İngiltere’de 2006-2009 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı görevinde bulunan General Lord Richard Dannatt, geçtiğimiz günlerde The Mirror gazetesine F-35’ler hakkında dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Dannatt, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın, Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait F-35B hayalet avcı uçakları sebebiyle iflas ettiğini belirtti. Ayrıca Dannatt, bir tanesi 80 milyon pound’a satın alınan bu uçakların saat başı çalışma maliyetinin 90 bin pound olduğunu söyledi. ABD Hava Kuvvetleri’nin bile F-35 dışında daha ucuz savaş uçağı aradığını söyleyen Dannatt, İngiltere’nin de 138 adet olan F-35B satın alma planının yüksek olasılıkla 48’e düşeceğini ifade etti.