Türkiye ekonomisi kripto para çılgınlığını nasıl tetikledi?

İngiliz The Guardian gazetesi, kripto paraların Türkiye'de neden bu kadar rağbet gördüğüne ilişkin bir yazı yayımladı. Türkiye ekonomisinin analiz edildiği yazıda, Merkez Bankası Başkanlığı’ndaki değişikliğin kripto paralar üzerindeki etkisi youmlandı

Kripto paralar, yüksek getiri oranları nedeniyle tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılır hale geldi. Türkiye’de ise kripto paraların günlük işlem hacmi 1 milyar doları aştı. İngiliz gazetesi The Guardian, ülkemizde kripto paraların neden bu kadar rağbet gördüğüne ilişkin bir yazı yayımladı.

Bitcoin’in(BTC) tarihi zirvesini yaptığı (62,124 dolar seviyesini geçtiği) gün yayımlanan haberde, bu ilginin enflasyon ile doğru orantılı olduğu bilgisine yer verildi.

Ayrıca 'Türkiye'deki ekonomik karmaşa bitcoin çılgınlığını harekete geçirdi' başlıklı haberde, kripto paralara duyulan ilginin özellikle Naci Ağbal'ın Merkez Bankası başkanlığından alındığı hafta sonu zirve yaptığı belirtildi.

ENFLASYON VE İŞSİZLİK ETKİSİ

Ülkemizdeki enflasyon, mart ayında beklentilerin epey üstüne çıkarak son altı ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Türkiye’nin ekonomik durumunu analiz eden The Guardian, yatırımcıların bitcoinin yükselişinden kazanç elde etme umuduyla kripto para işlemlerini arttırdığını yazdı.

BtcTurk'ün CEO'su Özgür Güneri de "Türk halkı yüksek enflasyon tarihimizden dolayı dolayı istikrarlı varlıkları sever. Türklerin nesiller boyu altın, emlak ve dolara yatırım yapmasının nedeni de bu" yorumunu yaptı.