Türkiye'nin 2021 büyüme oranları kaç olarak açıklandı?

Hazırladığı rapor ile Türkiye’nin 2021 yılı büyüme oranını aşağı çeken Goldman Sachs’ın ardından Dünya Bankası da 2021 beklentilerini duyurdu. Dünya Bankası tarafından yayımlanan raporda, Goldman Sachs’ın aksine büyüme oranları yukarı çekildi.

Dünya Bankası tarafından yayımlanan raporda, Türkiye’nin 2021 büyüme oranlarını revize edildi. Dünya Bankası, ocak ayında yayımladığı Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nda, Türkiye’nin 2021 büyüme oranı 4,5’ten 5’e çekildi. Bankadan yapılan açıklamada, Avrupa ve Orta Asya bölgesi ekonomilerine ilişkin tahminlerin güncellendiği belirtildi.

Avrupa ve Orta Asya bölgesi ekonomilerine ilişkin güncelleme kapsamında, Türkiye ekonomisine dair büyüme tahmini de yukarı yönlü revize edildi.

Dünya Bankası, 2020 yılı için yayınladığı raporda, Türkiye ekonomisinin yüzde 0,5 büyüyeceğini ön görmüştü. Fakat 2020 yılında Türkiye ekonomisi yıllık büyüme endeksi yüzde 1,8 olarak gerçekleşti.

2021 yılı büyüme oranları yukarı çekilirken, 2022 yılı büyüme oranı 5’ten 4,5’e düşürüldü. Türkiye ekonomisinin 2023’te ise yüzde 4,5 büyüyeceği öngörüldü.

GOLDMAN SACHS, BÜYÜME ORANLARINI AŞAĞI ÇEKTİ

TCMB’de yaşanan görev değişikliğininin ardından ilk değerlendirmeler Goldman Sachs’tan gelmişti. Türkiye’nin makro görünümüne ilişkin Murat Üner ve Clemens Grafe imzalı bir rapor yayımlayan Goldman Sachs, 2021 yılına ilişkin büyüme oranını 5,5’te 3,5’e çekmişti.

Raporda, TCMB’de yaşanan görev değişiminin ardından Merkez Bakası’nın reaksiyon işlevi ve politika yapma süreci etrafındaki belirsizliğin önemli düzeyde arttığına işaret edildi. Yüksek enflasyon ve cari açık oranı gibi makro ekonomik baskıların sürdüğüne vurgu yapılan raporda, Türkiye’nin ekonomik görünümü revize edildi.