Abdulhamid Han denizde, Yunan ordusu panikte

Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimi artıran Abdulhamid Han sondaj gemisinin Doğu Akdeniz'de göreve başlamasının ardından Yunanistan ve GKRY yönetimi panik oldu.

Ankara hükümeti, Abdulhamid Han sondaj gemisini Doğu Akdeniz’e gönderme kararı aldı.

Bunun üzerine uzun zamandır gerilimin yaşandığı Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde tansiyon yeniden yükseldi. Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki yeni doğal gaz arama faaliyetleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta paniğe neden oldu.

Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi Abdulhamid Han denize açılarak KKTC ile Mersin arasında demirlerken, Enerji Bakanı Fatih Dönmez geminin 9 Ağustos’ta göreve başlayacağını açıkladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Perşembe günü Kıbrıs Rum yönetimine gelerek Rum lider Nikos Anastasiadis ile konu hakkında görüşmelerde bulunmuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Abdulhamid bir adım adım attı, hop oturup hop kalktılar. 1 Ağustos, Kıbrıs’ın fethinin 451’inci yıl dönümü. Bayram hediyesi olsun” ifadelerini kullandı.

Yunan ve Rum medyası ise geminin hareketlerini harita üzerinden takip ederek yayınladı. Medyada yer alan haberlerde, Yunan ordusunun teyakkuzda olduğu ve geminin hareketlerini anbean takip ettiği belirtildi.