Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Çin'den sonra ikinci sıradayız' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Boğaziçi Zirvesi açılış toplantısına video konferansla katıldı. Covid-19 pandemisi sürecinde Türkiye'nin büyüme rakamlarına ilişkin verileri paylaşan Erdoğan, Türkiye'nin 2020 yılında Çin'den sonra ikinci ülke olduğunu vurguladı.

Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından düzenlenen 11. Boğaziçi Zirvesi, 43 ülkeden Bakan, Konsolos ve Büyükelçi düzeyinde katılım ile başladı. 

Zirveye video konferans ile bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 2020 yılındaki büyüme rakamlarına ilişkin bilgi verdi. 

Erdoğan konuşmasına zirvenin bu yıl hibrit olarak düzenlendiği mesajı ile başlarken, "Boğaziçi Zirvesi'nin başarılı geçmesini, ülkelerimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türkiye, 2020 yılında elde ettiğimiz yüzde 1,8'lik büyüme oranıyla Çin'den sonra ikinci sırada yer almıştır. Aynı şekilde son dönemde ülkemize uluslararası sermaye girişlerinin de arttığını görüyoruz" dedi. 

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Boğaziçi Zirvesi'nin başarılı geçmesini, ülkelerimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Koronavirüs salgını sebebiyle zirveyi bu sene hibrit bir programla gerçekleştiriyoruz. Bu önemli organizasyonda emeği geçenleri tebrik ediyor, değerli fikirleriyle zirveye katkı sunan tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyorum. Koronavirüs beşeri ilişkilerimizden sağlığa, ticaretten turizme, hayattan siyasete kadar çok geniş bir alanı olumsuz etkiliyor. Türkiye, uyguladığı ekonomik ve sosyal politikalarla salgının ilk yılını en az hasarla atlatan nadir ülkelerden biridir. Bu süreçte yatırımların miktarı kadar, elbette sürdürülebilir ve kapsayıcı olmasının da öneminin farkındayız. Sosyal faydanın gözetilmediği, katma değere dönüşmeyen, kalkınmaya fayda sağlamayan bir yatırım, eksik kalmış bir yatırımdır.

Sürdürülebilirlik, sosyal girişimcilik ve sosyal sorumluluk kavramlarını içeren 'etki yatırımları', insanlık için önemli imkânlar sunuyor. Bu yenilikçi yaklaşımı, günümüzün iş ve sosyal hayatıyla buluşturan girişimlerin desteklenmesini önemsiyoruz. Covid-19 salgınıyla birlikte küresel ekonomik sistemin sorgulandığı bir dönemde 'etki yatırımı'nın daha fazla öne çıkacağına inanıyorum. Zirvede ayrıca, "Etki Yatırımı Danışma Kurulu"nun ilan edilecek olmasını bu yönde atılmış değerli bir adım olarak görüyorum. Biz de gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse diğer kurumlarımız aracılığıyla Etki Yatırımı araştırmalarına gereken desteği vereceğiz."