Türkiye artık normale dönüyor! Hangi tarihte hangi sınırlamalar kaldırılacak?

Küresel bir salgına dönüşen Covid-19 pandemisinde, tünelin ucundaki ışık nihayet görüldü. Türkiye, virüsle mücadelesini başarılı şekilde yöneten ülkeler arasında yerini alırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkenin normalleşme takvimini açıkladı. İşte adım adım Türkiye’nin normale dönüş takvimi…

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen Covid-19 pandemisi, kısa süre içinde küresel bir salgına dönüştü ve milyonlarca insan sosyal yaşamdan izole oldu. Türkiye, koronavirüs salgınıyla mücadelede 56 günü geride bırakırken, dün 64 kişinin vefat etmesiyle 11 Mart'tan bu yana ölü sayısı 3461’e çıktı. Dün itibarıyla toplam test sayısı 1 milyon 171 bin 138, toplam vaka sayısı 127 bin 659 oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle 6’ıncı kez yapılan ‘Kabine Toplantısı’ sonrası, kameraların karşısına geçti ve Türkiye’nin normale dönüş takvimini kamuoyu ile paylaştı. Erdoğan'ın açıkladığı plana göre, 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki yurttaşlara yönelik sokağa çıkma sınırlaması bu hafta sonundan itibaren esnetilirken, kuaförler, AVM'lerin de olduğu bazı işyerlerinin hijyen ve sosyal mesafe kuralına uyma koşuluyla 11 Mayıs'tan itibaren açılması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hazırladıkları 'normalleşme planı' kapsamında temizlik, maske kullanımı ve temizliğin 'yeni normal' olduğunu söyledi. Salgın nedeniyle getirilen sınırlandırmaları, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına yayarak esneteceklerini belirten Erdoğan, salgının durumuna ve gelişmelere göre takvimin değişebileceği uyarısında da bulundu.

SINIRLAMALARIN KALDIRILACAĞI TARİHLER

65 yaş üstüne sokak izni: 65 yaş üstü vatandaşlar, 31 şehirde cumartesi-pazar günleri uygulanan 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasında evlerinden çıkabilecekler. Serbestlik, sadece bir gün gerçekleşecek, bu gün İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanacak. Bu kapsamda ilk uygulama 10 Mayıs Pazar günü başlayacak ve 65 yaş üzerindeki yurttaşlar, yürüme mesafesinde dolaşmak koşuluyla, 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkabilecek.

20 yaş altı gençler: 3 Nisan'dan bu yana sokağa çıkma sınırlaması bulunan 20 yaş altındaki gençler de haftanın 1 günü sokağa çıkabilecek. Buna göre 0-14 yaş grubundakiler 13 Mayıs arşamba günü, 15-20 yaş grubundakiler de 15 Mayıs'ta 11.00-15.00 saatlerinde, yürüme mesafesinde olmak koşuluyla sokağa çıkıp hava alabilecek. Kurallara uyulma düzeyine bakılarak, sonraki haftalarda da bu uygulamaya devam edilebilecek.

7 ilde seyahat sınırlaması kaldırıldı: Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan en etkin yasaklardan biri olan ve 31 ilde uygulanan şehirlerarası seyahat sınırlaması, 4 Mayıs gecesi 24.00 itibari ile sona erdi. Bu kapsamda, Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla'ya seyahat sınırlaması kaldırıldı. Her hafta illerle ilgili değerlendirme yapılıp, gelişmelere göre karar verilecek. 

Ankara, İstanbul, İzmir ve Zonguldak'ın da aralarında bulunduğu 24 ile yönelik şehirlerarası seyahat sınırlamasının süresi ise 15 gün süreyle uzatıldı. Ankara, İstanbul ve İzmir'de taksilere uygulanan tek çift plaka uygulaması, 5 Mayıs itibariyle kaldırıldı.

 

Kuaför ve AVM'ler 11 Mayıs'ta açılacak: Gerekli temizlik koşullarının sağlanması, randevu sistemiyle çalışılması ve koltuk sayısının yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi koşuluyla, berber, kuaför, güzellik salonları ile AVM'ler 11 Mayıs'tan itibaren hizmet verebilecek. Giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler, belirlenen şartlara uymak kaydıyla 11 Mayıs'ta hizmete açılabilecek.

Hastanelerde normalleşme: Salgın hastanelerinin sayıları 1 Haziran'dan itibaren azaltılarak, bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişe dönmeleri sağlanacak.

Terhis bekleyenlere müjde: Koronavirüs salgını nedeniyle bir ay ertelenen terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran’da, celp işlemleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik işlemleri 20 Haziran’da yeniden başlayacak.

Adliyeler çalışmaya dönüyor:  Adliyelerde ara verilen duruşma, keşif, uzlaştırmacı görevlendirmesi, icra iflas takibi dahil tüm işlemlere 15 Haziran itibariyle yeniden başlayabilecek.

Üniversiteler açılıyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan “Üniversiteler 15 Haziran'da akademik takvime dönebilecekler” diyerek, yüksek öğretim kurumlarında ara verilen eğitimin devam edileceğini açıklamış oldu.

YKS ve LGS sınavlarının tarihleri değişti: Salgın nedeniyle 25-26 Temmuz’a ertelenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 27-28 Haziran tarihleri arasında yapılmasına karar verilirken, Yine algın öncesi 7 Haziran’da yapılması planlanan Liseye Geçiş Sınavı’nın (LGS) 20 Haziran’da gerçekleştirileceği duyuruldu. Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Sınavı’nın da 14 Haziran’da yapılacağı açıklandı.

Sokağa çıkma yasakları devam edecek: Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 olarak isimlendirdiği virüs salgını nedeniyle alınan sokağa çıkma kısıtlaması kararı ilk kez 11-12 Nisan günlerinde uygulanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi ve pazar günleri uygulanan kısıtlamanın yeni bir karar alınana kadar rutin olarak süreceğini açıkladı. 9-10 Mayıs, 16-17 Mayıs ile 23-24 Mayıs‘a denk gelen Ramazan Bayramı arefesi ve birinci gününde evden dışarı çıkmak mümkün olmayacak.

Bu yıl hac ibadetinin yapılıp yapılamayacağı belirsiz: Bu yılki hac ibadetiyle ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gerekli görüşmeleri yaparak karar vereceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam âleminin geniş bir istişareyle ortak karar alması gerektiğine dikkati çekti.

Son olarak salgın önlemleri kapsamında daha önce devlet tarafından ücretsiz dağıtılması kararlaştırılan, ancak ulaştırma zincirinde sıkıntı yaşanan maskeler, 'tavan fiyat' konulması koşuluyla yeniden satılabilecek.