Yerli İHA’lara dünyanın ilgisi artıyor

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan terörle mücadelede etkin kullanımda olan yerli ve milli İHA’lara başarısından ötürü dünya ülkelerinden ilgi artarken Karabağ’da Ermenistan’ın yaptığı saldırılar sonrası Türkiye, Azerbaycan’a destek için SİHA göndermesinden dolayı İHA’larda kullanılan Kanada malı optik lens ve çeşitli silahlara yönelik ihracat izinlerini askıya aldığını duyurdu. Kanada ambargo uygularsa yerli İHA’lar için yerli optik lens mi kullanılacak? Detaylar haberimizde…

FORBESİN GÜNDEMİ TÜRK İHA VE SİHA ARAÇLARI 

Türkiye’nin İHA/SİHA üretiminde gösterdiği başarıyı kaleme alan Forbes, sıfır hata sistemiyle nokta atışı gerçekleştiren araçların Türkiye’nin düşmanlarına yıllar boyu göz açtırmayacağını yazdı. “Türkiye’nin var olan İHA ve SİHA envanterinin üstüne eklenecek yeni araçlar, ülkenin düşmanlarına zor günler yaşatacak.” ifadelerini kullanan Forbes, yeni araçların en karmaşık durumlardan dahi kolaylıkla çıkacağını söyledi.Dergide terörle mücadele başta olmak üzere birçok alanda başarıyla uygulamaya konulan ve olası tüm tehditlere gözdağı veren Bayraktar-TB2, Anka-S, Akıncı, Aksungur ve Alpagu araçlarının yakından incelendiği belirtildi.

110

S-400 hava savunma sisteminin satın alınması Rus tarafı ile olan ilişkileri sıcak tutmasıyla sık sık gündeme gelirken, Rus basını da Azerbaycan'ın cephede üstün olduğu ve Ermenistan'ın çaresiz olduğu yazıldı. Rusya’nın en önemli gazetelerinden İzvestiya'da savaşın 1 haftalık kronolojisi yayınlandı. Haberde kayıplarla ilgili yayınlanan veriler aktarılarak, Ermenistan'ın resmi verilerinde 55 asker ve gönüllülerle birlikte 157 kişinin öldüğü belirtildi. Gazete, Azerbaycan'ın kara birliklerinin yanı sıra hava birliklerinin de Ermenistan'a karşı çok etkili saldırılar gerçekleştirdiğini ifade ederken, bunun sebebini Azerbaycan'ın askeri yatırımlarına bağladı. İzvestiya Gazetesi, son yıllarda Azerbaycan’ın özellikle hava kuvvetlerine çok fazla yatırım yaptığını hatırlattı. 

210

ORTADOĞU VE KAFKASYA’NIN FABRİKA AYARI TÜRKİYE Mİ? 

Bölgede ki dengelerin düzelmesi için Türkiye’nin S-400’den vazgeçmesini isteyen ABD tarafı, ancak S-400 sistemleri aktif edilmezse ve Rusya’ya geri verilirse F-35 savaş uçaklarınında tekrar Türkiye’ye yollanılmasından yana. Fakat uzmanlar, Türkiye’nin kendi hava savunması ve bölgede terör unsurlarının istediği gibi hareket edememesi için S-400 gibi bir sistemden asla vazgeçmeyeceğini ifade ederken Patriot hava savunma sistemlerinin de Türkiye’ye satmayanın Başkan Obama döneminde yine ABD olduğunu belirtmekteler.

S-400’ÜN GERİ VERİLMESİ VE SATILMASI DA İMKANSIZ!

Türkiye’nin S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmeyeceğinin altını çizen uzmanlar, Rusya ile yapılan anlaşma gereği sistemin başka bir 3. ülkeye satılamayacağını ifade ederlerken İzvestiya gazetesi, sürecin diplomatik tarafını da ele alarak, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili kesin çözüm istediği belirtildi. Haberde, "Bakü, Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsında Türkiye'nin desteği ile Erivan ile yaşanan sorunun kesin çözümü için ısrarına devam ediyor" ifadesine yer verildi.

410