Afganistan Cumhurbaşkanı Gani: Ülkedeki durumdan ABD sorumlu

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Taliban’ın ülkenin birçok bölgesinde hızlı şekilde ilerlemesinden ABD’yi sorumlu tuttu. ABD'nin Afgan mültecileri kabul etmek için hazırladığı yeni planın ayrıntılarındaki Türkiye detayı ise dikkat çekti. Reuters'a konuşan ABD Dışişleri yetkilisi, bazı Afganların İran üzerinden Türkiye'ye seyahat edebileceğini söylediği öne sürüldü.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban güçlerinin ülke içindeki ilerleyişini arttırmasından, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nü (NATO) sorumlu tuttu. Gani, ülkede yaşananların Washington'ın askerlerini "aniden geri çekmeye karar vermesinin’’ nedeni olduğunu belirtti. 

Yaptığı açıklamada Taliban'ın barış istemediğini ve müzakereye sıcak bakmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gani, grubun 20 yıl öncesine göre değiştiğini ve daha acımasız hale geldiğini aktardı. 

AFGAN GÖÇÜ DEVAM EDİYOR

Taliban'ın ABD ve NATO birliklerinin çekilme kararı almasının ardından ilerleyişini sürdürdüğü biliniyor. Örgütün, saldırılarını arttırması nedeniyle yüz binlerce kişi ülkeyi terk ederek daha güvenli bölgelere kaçmaya çalışıyor. Afganistan’dan Pakistan ve Türkiye’ye yönelen mülteci akınının  akıbetinin ne olacağı henüz bilinmiyor. 

Pakistan hükümeti, artık maksimum sınırına ulaştığını ve daha fazla Afgan mülteciyi kabul edemeyeceğini bildirdi.

TÜRKİYE AFGAN MÜLTECİ ALACAK MI?

ABD ise Afgan mültecileri kabul etmek için hazırladığı yeni planın ayrıntılarını açıkladı. Söz konusu planda en dikkat çeken detay; ABD’ye yerleşmek isteyen Afganların ülkelerini kendi imkanlarıyla terk edip, farklı bir ülkeye gitmeleri gerektiği oldu. 

Açıklanan plana göre Afgan mültecilerin ABD'ye başvuru sürecinin tamamlanması için bu ülkelerde 12 ila 14 ay beklemeleri gerekecek. Reuters'a konuşan yetkililer, plan çerçevesinde Türkiye'nin de adını andı.

ABD'DEN AFGANLARA: İRAN ÜZERİNDEN TÜRKİYE'YE SEYAHAT EDEBİLİRSİNİZ!

Gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri yetkilisi "Potansiyel çıkışlara hazırlıklı olmak için komşu ülkelerle ve Birleşmiş Milletler ile şimdiden temastayız" dedi. İsmi açıklanmayan yetkili, Pakistan'ın Afganistan sınırının açık kalmasının önemli olduğunu, bazı kişilerin de İran üzerinden Türkiye'ye seyahat edebileceğini söyledi.