Türk Silahlı Kuvvetlerinden "Bölgenin hakimi biziz" mesajı!

Libya’da gerilimin yükseldiği şu günlerde, Türk Deniz Kuvvetleri Libya açıklarındaki 3 sahadan Navtex ilan ederek tatbikat gerçekleştireceğini ilan etti. Tatbikatın gerçekleşeceği alanların adları Barbaros, Turgut Reis ve Çaka Bey olarak belirlendi. Geçen ay yine aynı bölgede Türk Hava Kuvvetleri ile Türk Deniz Kuvvetleri tatbikat gerçekleştirerek bölgedeki gücünü göstermişti. Detaylar haberimizde…

NAVTEX NEDİR?

Navigational Telex’in kısaltılması olan Navtex cihazı uluslararası orta frekansta gemilere seyirde tehlike ve emniyet raporları ile havaraporu tahmin ve uyarılarını otomatik olarak yazılı veren haberleşme cihazıdır. Türk karasularında Navtex mesaj ve seyir duyuruları Deniz Kuvvetler Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşiongrafi Dairesi Başkanlığı tarafından kıyısı olan illerimizde yayın istasyonlarından çıkarılmaktadır. Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinde de yayınlanarak sivil gemilerin güvenli bir şekilde seyir etmesini sağlamaktadır.

110

11 HAZİRAN’DAKİ TATBİKAT BİRÇOK ÜLKEYİ RAHATSIZ ETTİ!

4 Bin km rota boyunca ve 8 saatte gerçekleşen tatbikat uluslararası kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. Söz konusu tatbikatın dost ve düşman ülkeler için mesaj taşıdığını belirten uzmanlar, "Türkiye, 24 saat içerisinde harekata hazır olabileceğini gösterdi. Doğu ve Batı Akdeniz ülkelerine 'istediğimiz her noktaya' ulaşırız mesajı verdi. Bu faaliyetin birincil muhatabı IRINI operasyonuna katılan Avrupa Birliği ülkeleri ve Yunanistan'dır. İkinci muhatapları İsrail ve Mısır'dır. Üçüncü seviyedeki muhatapları ise hem dostumuz hem de düşmanımız olmaya niyetlenen ülkelerdir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

210

Uluslararası sularda ve hava sahasında icra edilen eğitimlerde jetler ve hava unsurlarının Deniz Kuvvetlerine ait gemilerle uzak mesafe harekât görevlerinin kesintisiz olarak icra edilmesi denendi ve geliştirildi. Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri bir kez daha ne kadar güçlü olduğunu göstermiş oldu.

"BÖLGENİN HAKİMİ BİZİZ"

17 Uçak ve 8 fırkateyn ile gerçekleşen tatbikat son dönemlerde savaş tehditlerine varan yüksek gerilimin yaşandığı Doğu Akdeniz'deki Türk donanmasının etkin görev ve varlığını Türk savaş uçaklarıyla destekleyen bu faaliyetler, oldu-bitti girişimleri karşısında savaş çığırtkanlarına gambot diplomasisiyle verilen önemli bir cevap niteliği taşıyor .

410