ABD basını Türk SİHA'larını yazı: ''Oyun değiştirici!''

Türk İHA ve SİHA'larının üstün başarısı dünya basının gündeminde. Wall Street Journal, "Türk SİHA'ları çatışma bölgelerini ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyor" başlıklı haberinde, Türkiye'nin geliştirdiği İHA-SİHA'ları ''oyun değiştirici" olarak nitelendirdi.

Türkiye’nin ürettiği İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın (SİHA) göstermiş olduğu üstün başarı uluslararası arenada yakından takip ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) önde gelen gazetelerinden  Wall Street Journal’de Türk SİHA’larını değerlendirdiği bir yazı kaleme alındı.

James Marson ve Brett Forrest imzasıyla yayınlanan haberde, "Düşük maliyetli Türk SİHA'ları çatışma bölgelerini ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyor" başlığı kullanıldı.

TÜRK SİHA’LARI DENGEYİ NASIL DEĞİŞTİRDİ?

Söz konusu haberde Türk İHA ve SİHA’larının ‘Türkiye ve Rusya'nın etrafındaki stratejik dengeyi değiştirdiği’ ifadesine yer verildi. Tek başına ve grup halinde uçabilen hava araçlarının, daha önce oldukça pahalı olduğuna dikkat çekilen haberde, Türk SİHA’larının ucuz olduğundan bahsedildi.

Daha önce İsrail ve ABD'nin SİHA sektöründe öncü olduğuna işaret edilen haberde, "Teknolojik gelişmeler ve küresel rakipler pahalı olmayan alternatifler üretti. SİHA devrinin en son standart taşıyıcısı geçen yıl Türkiye çevresinde ortaya çıktı ve bunun adı Bayraktar TB2 idi. Amerikan MQ-9'a kıyasla TB2 4 lazer güdümlü füzesiyle daha hafif silahlı TB2'nin uzaktan kontrollü teçhizat limiti 200 mile kadar çıkıyor" değerlendirmesine yer verildi.

YAPAY ZEKA KULLANILIYOR

Bununla birlikte Türk yapımı droneların da geleceği şekillendireceğine yönelik önemli görüşler söz konusu. İngiliz basınında uzun süredir yer alan haberlere göre

Birleşmiş Milletler (BM) için hazırlanan bir raporda, Türk dronelarının tarihte görülmemiş bir yeteneğe sahip olduğu kaydedildi.

Libya iç savaşında rakip gruplar arasındaki bir çatışmada konuşlandırılan patlayıcı taşıyan quadcopterlerin, insan emri olmadan kendi insiyatifleriyle düşman hedefleri yok ettiği düşünülüyor.

Ayrıca raporda, Hafter güçlerinin geri çekilirken, hiçbir insan kontrolör gerektirmeyen ve otonom modda çalışan "son derece etkili" Kargu-2 insansız hava araçları tarafından nasıl "avlandığı" ayrıntılarıyla anlatılıyor.