Türk savunma sanayi ve havacılık 2019 performans raporu

Türk savunma sanayisi ve havacılık sektöründe her geçen gün ihracat ve istihdamda büyüme gösteriyor. Savunma ve havacılık sanayi imalatçıları derneği SASAD tarafından açıklanan raporda son yıllarda artan savunma sanayi ihracatı, yıllara göre performans durumu ve genel değerlendirme ele alındı. Detaylar haberimizde…

SASAD KİMDİR?

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği, kurulduğu 1990 yılından bugüne kadar sektörün gelişimine ve güçlenmesine katkı sağlamak misyonu ile kara, deniz, hava, uzay ve güvenlik alanlarında faaliyet gösteren, imalatçı firma ve kuruluşlara hizmet veren bir organizasyondur.

111

2019 YILI PERFORMANSINA GENEL BAKIŞ

Sektör performans verilerinde hemen tüm alanlarda ciro, yurt dışı satış gelirleri (YDSG), ithalat, ürün ve teknoloji geliştirme harcamaları ve istihdamda önemli pozitif gelişmelerin olduğu ve sektörün çok iyi bir yıl geçirdiği belirtilen rapor verilerine göre; Ciro için 10.884 milyon dolar, yurt dışı satış gelirlerinden 3.068 milyon dolar, alınan siparişlerden 10.671 milyon dolar gelişme görüldüğü ve sektöre 73.711 kişinin istihdam edildiği belirtilmiştir. 

211

Raporda 2018 yılına ait gelişim yüzdeleri esas alındığında 2019 yılına ait gelişim yüzdelerinde +%24 ile ciroda artış, +%40 ile yurt dışı satışlarında alınan siparişlerde -%13 düşme yaşanmasına rağmen ithalatta +%26 büyüme +%15 üretim ve geliştirmede gelişme yaşandığına yer verilmiştir.

Sektörün teknoloji segmentleri bazında satış tutarının kırılımında; Kara Platformları/ Sistemleri en yüksek satış hacmine sahip görülüyor. İkinci sırayı Havacılık (Askeri ve sivil olarak) almaktadır. Bilişim tarafındaki ciro, beklentilerin oldukça altında kalmış bulunuyor. Bu teknoloji segmentinin, Dünya Savunma Pazarında en büyük dilimi aldığı dikkate alındığında, segmentteki çalışmalara ait cironun sistem ve platformlar ile ilgili satış tutarlarında yer aldığı değerlendirilmektedir. 

411