Sağlık sektöründe dışa bağımlılık azalıyor

Otuz sekizincisi düzenlenen Amerikan-Türk konferansında konuşan ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye'deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcun arttığını dile getirirken durumun Türkiye çıkarına olmayacağını söylemesiyle akıllara parası ödenen ve alamadığımız F-35 savaş uçaklarının durumu geldi. Türk ilaç sektörü ne durumda? Yerli ilaç sektörünün önemi nedir? Detaylar haberimizde…

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen 38’inci Amerikan-Türk Konferansı’nda konuşan ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye'deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını söyledi ve şirketlerin böyle devam etmek istemeyebileceğini, bunun da Türkiye'nin çıkarına olmayacağının altını çizdi.

110

2019 Eylül’ünde ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la görüşmesinde bu sorunun çözüleceğine dair söz verildiğini aktaran Satterfield, Türkiye'nin ilaç şirketlerini bazı alacaklarından vazgeçmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi. Durumun Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden bir istikamet olmadığını söyleyen Satterfield, ödemelerin eksik yapılmasının ilişkileri olumsuz yönde etkileyebileceğini ifade etti.

210

İLAÇ BORÇLARINA KARŞILIK F-35’LER İÇİN ÖDENEN PARA GERİ ALINABİLİR Mİ?

Uluslararası sağlık kuruluşlarının, Türkiye’deki hastanelerin kendilerine borçlu olduğunu ve 2,3 milyar dolarlık borcu geri almak için görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Satterfield, “Şirketler Türkiye piyasasından ayrılmayı ya da Türkiye’nin riskini azaltmasını değerlendirmesi gerektiğini savundu.

Askeri havacılık uzmanlarına göre F-35 durumu ise, 2021 bütçesi için ABD, Türkiye'den aldığı 1.2 milyar doları bütçelendirecek ve ekleme yapacak. Bu bütçe karşılığında uçaklar ABD'nin envanterine girecek. Bu paranın Türkiye'ye nasıl geleceğine ilişkin sonbahara doğru durumun netlik kazanacağı ve ABD’nin Türkiye'ye F-16'lar başta olmak üzere diğer sistemler için yedek parça önerisinde bulunabilir ya da silah önerisi yapabileceği öngörülüyor.

410