Türk İHA'ları bir kez daha ABD basınında

Ukrayna savaşında Kiev yönetiminin kullandığı İHA ve SİHA'lara sık sık basında yer veren ABD'de bu kez de MacGyver metaforu dikkat çekti.

24 Şubat'ta Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna, sahada sık sık Baykar Teknoloji'nin ürettiği Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracından (SİHA) faydalanıyor. 

Avrupa ve ABD basınında sık sık yer verilen SİHa haberlerine bir yenisi daha eklendi. Independent Türkçe'nin New York Times'tan (NYT) aktardığı haberde, "yavaş hareket eden Türk yapımı drone'ların Rus hedeflerini imha etmek için kullanılmaya devam edilmesinin" ifadeleri yer aldı. 

Güçlü savunma sistemlerine sahip Rusya'nın saatte yaklaşık 130 kilometre hıza ulaşabilen, radarda kolayca tespit edilebilen ve kendisini savunmak için gerekli sisteme sahip olmayan Bayraktar SİHA'larını neden durduramadığının ABD'li asker ve yetkililerde şaşkınlık yarattığına vurgu yapan NYT, Ukrayna birliklerinin ABD'nin gönderdiği silah ve teçhizattan da farklı şekillerde yararlanarak savaşta büyük başarılar elde ettiğini yazdı.

Geçtiğimiz hafta, Rusya'ya SİHA satışı yapılmayacağı çıkışı ile dünya kamuoyunda geniş yer bulan Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Ukraynalıların SİHA'lardan olabildiğince fazla şekilde yararlanması için teknik destek verdiklerinin altını çizmişti. 

Kamyonlarla füzeleri atış menziline kısa sürede taşıyan ve sürat tekneleri aracılığı ile taşıdığı roket sistemleri sayesinde denizdeki harp kabiliyeti artıran Ukrayna'nın başarıları takdir edildi. 

MACGYVER METAFORU DİKKAT ÇEKTİ

Söz konusu haberde, ABD ordusunun eski üst düzey komutanlarından Frederick B. Hodges'in "İnsanlar MacGyver metaforunu kullanıyor" ifadelerine yer verildi. 

Washington merkezli insan hakları kuruluşu Huamn Rights First'te danışmanlık yapan Hodges, geçmişte Ukraynalılarla çalışırken onların "taktikte ne kadar iyi olduklarını" gördüğünün altını çizerek, ABD'nin Ukrayna'ya gönderdiği HARM füzelerini MiG-29'da çalıştırmak, Kiev güçlerinin bilgi birikiminin zenginliğini gösterdiğini belirtti. 

ABD'de 80'li yılların efsanevi karakterlerinden olan MACGyver, içinde bulunduğu zor durumlardan doğaçlama yöntemler ve basit materyaller sayesinde kurtuluyordu.