Türkiye’den SİHA satın alan ilk NATO üyesi ülke Polonya oldu

Son yıllarda başarıları ile dünyanın gündeminde olan Türk İHA ve SİHA’ları ilk defa bir NATO üyesi ülkeye satılacak. Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştiren Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın, Türkiye’den alacakları İHA ve SİHA’lar ile ilgili anlaşmayı imzalaması bekleniyor.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej  Duda, birtakım görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Duda’nın ziyareti sırasında, Türkiye’den satın alacakları İHA ve SİHA’lar ile ilgili anlaşmayı imzalaması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszcak, Baykar savunma şirketi tarafından üretilen Bayraktar TB2 isimli SİHA’ların gelecek sene Polonya’ya teslim edeceğini söylemişti.

Polonya, SİHA’lar ile birlikte Türkiye’den lojistik ve eğitim paketi de satın almayı planlıyor. Ayrıca TB2 SİHA’larının, Polonya’da tanksavar füzesi fırlatıcılarına eşlik etmesi bekleniyor.

Polonya devlet radyosuna konuşan Blaszcak, TB2 SİHA’larının etkinliğini savaşlarda kanıtladığını dile getirmişti. Ayrıca Blaszcak, Türkiye ile anlaşmanın gelecek hafta imzalanacağını söylemişti.

Taraflar arasında anlaşma imzalanması halinde, Türk İHA ve SİHA’larını ilk satın alan NATO üyesi ülke Polonya olacak. Türkiye daha önce Azerbaycan, Katar, Ukrayna ve Libya gibi ülkelere İHA ve SİHA satmıştı.