Türk Devletleri Teşkilatı olağanüstü gündemle toplanıyor

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi bugün Ankara’da gerçekleşecek. Türkiye’de yaşanan depremler, zirvenin öncelikli gündemi olacak.

TRT’nin aktardığına göre, Türk Devletleri Teşkilatı, Türkiye’de yaşanan depremler sebebiyle bugün olağanüstü gündemle toplanacak.

Türkiye’de yaşanan depremler sonrası atılacak ortak adımlar ile Türk coğrafyasını ilgilendiren konular toplantının gündeminde olacak.

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın katılımıyla Beştepe’de gerçekleşecek.

Gözlemci ülke sıfatıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkmenistan ve Macaristan da zirvede yer alacak. Zirve, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşkilata üye bazı ülkelerin Cumhurbaşkanlarıyla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk konuğu, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile de ayrı ayrı görüştü.

Konuk Cumhurbaşkanları, Türkiye’de yaşanan depremler sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a "geçmiş olsun" dileklerini iletti. Görüşmelerde ayrıca ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.