Türk bilim insanları Kuzey Kutbu'nda

Türk bilim insanları Antarktika seferlerini başarıyla tamamladı ve İlk Türk Arktik Bilimsel Seferi'ni de gerçekleştirerek araştırma rotalarına Kuzey Kutbu'nu ekledi. İlk Türk Arktik Bilimsel Seferi Lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy, sefere 7 bilim insanının katıldığını ve hepsinin canını dişine takarak çalıştığını söyledi.

Türk bilim insanları Kuzey Kutbu'nda

Özsoy, gün ışığından 24 saat faydalanılan bölgede, Türkiye'nin çeşitli kurum ve kuruluşlarından 41 katılımcının 14 araştırma projesi için çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Antarktika'da 50 yılı aşkın süredir çalışmalar yürüten Türkiye, bu yıl düzenlediği 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi ile kıtadaki araştırmalarında yeni bir döneme girdi. Türkiye, yeni dönemde Antarktika Antlaşmalar Sistemi'nde "danışman ülke" olmayı ve kıtada bilim üssü kurarak çalışmalarını pekiştirmeyi planlıyor.

Türkiye’den bir grup bilim insanı, küresel iklim değişikliğinin en fazla etkilediği yerlerden biri olan Kuzey Kutbu’na ‘İlk Türk Arktik Bilimsel Seferi’ni İTÜ PoLReC liderliğinde gerçekleştirdi. Türkiye İş Bankası da, Arktik’e yapılan ilk seferin sponsorluğunu üstlendi. 11-26 Temmuz arasında gerçekleşen sefere ilişkin bir toplantı düzenlendi. 

Türkiye'den giden ilk ekip 

Doç. Dr. Burcu Özsoy, dünyanın sürdürülebilir geleceği için Arktik’teki araştırmaların büyük önem taşıdığını vurgulayarak, buraya Türkiye’den giden ilk ekip olmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı. Küresel iklim değişikliği sebebiyle arktikte şu ana kadar yaklaşık 1 milyon km2 deniz alanının buzsuz bir hale geldiğini belirten Özsoy “Daha az deniz buzu daha fazla ısınma ve daha az canlılık demektir” dedi. Özsoy, araştırmaları sırasında bu bölgede daha az insan etkisi bırakmak için çalışmaları büyük titizlikle yürüttüklerini ifade etti. Havanın 24 saat aydınlık olmasının çalışmalarına olumlu yönde yansıdığını söyleyen Özsoy, bölgedeyken Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Konseyi (CNRS) tarafından işletilen glider cihazında bir arıza oluştuğunu öğrendiklerini ve kurtarmak için harekete geçtiklerini anlattı. Özsoy, “Çalışmalarımız sırasında önemli bir karar alarak bizden epey uzakta olan cihazı kurtarmaya gittik. CNRS’den her 10 dakikada bir bizimle cihazın yerini paylaşmalarını istedik. Başarılı bir operasyonla cihazı kurtardık. Kurum ve bilim insanları bu dayanışmadan çok memnun kaldı ve cihazın adını değiştirerek bizim ekibimizin ismi olan TASE adını verdi. Cihaz onarıldıktan sonra bilimsel araştırmalar yapmak üzere yeniden bölgeye gönderilecek” dedi.