Savunma Bakanı Akar duyurdu, Türk askerleri Afganistan'dan yola çıktı

Batılı güçlerin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Kabil Havalimanı'nı koruma görevini üstleneceği iddia edilen Türk askerleri Afganistan'dan tahliye edilmeye başlandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'da görevli Türk askerlerinin Afganistan'dan tahliye edileceğini duyurmuştu. 

Bakan Akar, "Havaalanında olağan dışı yoğunluğa ve şartlara rağmen önemli bir aksaklık olmadan TSK personeli planın aksaksız uygulanması için her türlü gayreti göstermektedir. Faaliyetlerimize sağladıkları destekten dolayı dost ve kardeş Pakistan ve Tacikistan ile bölgede beraber çalıştığımız müttefiklerimize teşekkür ediyoruz. Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak, faaliyetlerimiz mevcut tahliye planlarımız çerçevesinde devam etmektedir" demişti. 

Bakan Akar'ın açıklamasının ardından NTV canlı yayınında Funda Görey'in soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye Cumhuriyeti'nin Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nı işletmeye devam etmesinin Afganistan'ın da lehine geçiş sürecinin de lehine olduğunu ifade ederek, "Askerimiz çekildikten sonra biz orada havalimanı ile ilgili bu işletme görevini devam ettirebiliriz. Bu tabi şartları, detayları konuşulacak ama bir süreç var şu anda. Olumlu seyretmesini bekliyoruz, detaylar konuşulacak. Çünkü, havalimanını işletmenin bir lojistik kapasite boyutu var. Bununla ilgili müzakereler devam ediyor. Şartlarda anlaşılırsa bu yönde bir mutabakat sağlanırsa, biz bu hizmeti orada vermeye devam edeceğiz. Bu tamamen profesyonel bir hizmet olacak havalimanın işletilmesi. Ama şu anda Afganistan'ın dünyaya açılan kapısının Kabil Havalimanı olduğu dikkate alınırsa bunun ne kadar önemli bir misyon olduğu da zannediyorum kendiliğinden ortaya çıkacaktır" dedi.

Hükümet yetkililerinin açıklamalarının ardından Türk askerlerinin de içerisinde bulunduğu Türk Hava Yolları (THY) uçağının 345 kişi ile Pakistan'ın başkenti İslamabad'dan havalandığı bildirildi. 

Uçağın saat 11.45'te Ankara Esenboğa Havalimanı'na ineceği ve hemen ardından da İstanbul'a devam edeceği belirtildi. 

Uçağın Ankara Esenboğa'ya inişi binlerce kişi tarafından takip edilirken, yine Afganistan'dan havalanan askeri kargo uçağı da radarda en fazla takip edilen uçuşlar arasındaç