Turizm sektörü yeni tedbirlerle açılmaya hazırlanıyor

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınının gölgesinde, yeni düzenlemelerle sezonu açmaya hazırlanan turizm alanında ne gibi tedbirler alındı. Değişiklikler neler?

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını kontrol altına alınsa da tedbir elden bırakılmıyor. Maske takmak, sosyal mesafe kuralına uymak gibi pek çok uygulama, hayatımızın artık yeni normalleri haline gelmiş durumda.

Covid-19 tehdidi nedeniyle bu yaz turizm sektörünü de alışılagelmişin dışında bir sezon bekliyor. “Sosyal mesafe” ve” tatil” kelimelerinin birlikteliği kulağa zor gelse de turizmciler “yeni normale" uyum sağlamak için çalışmalarını hızlandırdı.

SAĞLIKLI TURİZM SERTİFİKASYONU İÇİN BELİRLENEN ŞARTLAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm işletmelerine yönelik Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu programı açıkladı. Buna göre işletmeler, ateşi 38 dereceden fazla olan müşterileri kabul etmeyerek, bu kişileri sağlık kuruluşlarına yönlendirecek.

Tesis girişlerinde el antiseptiği ve maske bulundurulacak.

Misafirlerin, yeme-içme faaliyetleri dışında maske takmaları zorunlu olacak.

TEMASSIZ ÖDEME TERCİHİ

Ödemeler mümkün olduğunca temassız şekilde alınacak.

Koronavirüs tedbirlerine yönelik mutfak temizliği ve gıda güvenliği ile haşere ve zararlılarla mücadele protokolü hazırlanacak.

MASALAR VE ŞEZLONGLAR ARASINDA 1,5 METRE, SANDALYELER ARASINDA 60 CM MESAFE

Bu yaz “yeni normalimiz” haline gelecek olan düzene göre masalar arasında 1,5 metrelik, sandalyeler arasında ise 60 santimetrelik mesafe zorunlu olacak.

Plajlarda da sosyal mesafe kuralı korunacak, şezlong araları 1,5 metre olacak, havlular ise poşetlerde verilecek.

AÇIK BÜFEDEKİ DEĞİŞİKLİK

Açık büfe servislerde eskisi gibi uzun kuyruklar oluşmasının önüne geçilmesi için müşterilerin misafir tarafına erişimini engelleyecek şekilde pleksiglas veya benzeri bir bariyer yapılacak, servisi ise görevliler gerçekleştirecek.

Çay, kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçlar kaldırılacak veya misafire servisin görevliler tarafından yapılması sağlanacak.

TEK KULLANIMLIK ÜRÜN TAVSİYESİ

Tuz, karabiber, baharat ve peçeteler mümkünse tek kullanımlık olacak. Böyle olmaması halinde ise misafir kullanımından sonra hemen temizliği ve dezenfeksiyonu sağlanacak.

Genel tuvaletlerin giriş kapıları mümkünse otomatik kapı sistemi şeklinde düzenlenecek. Bu şekilde düzenlenememesi halinde ise kapı kolları sık sık temizlenecek.

ÇOCUK OYUN ALANLARI HİZMETE AÇILMAYACAK

Tesis içinde çocuklara ayrılmamış olan çocuk oyun alanları hizmete açılmayacak.

Tesislerin farklı noktalarına el antiseptiği konulacak.

Her aşamada üst düzey hijyen tedbirleri alınacak.

Dünyayı etkisi altına alan korona viriüs gölgesinde başlayacak olan turizm sezonunu ve yeni düzenlemeler ışığında sektörü nasıl bir dönemin beklediğini, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Pronto Tur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Travel Zone Yönetim Kurulu Başkanı Barış Öztürk, Bozatlı International Yönetim

Kurulu Üyesi Zeynep Nili Bozatlı ve Göcek Olive Garden Apart Otel Ortağı-İşletmecisi Öztürk İbrahim Külür ile konuştuk.