Tunus'taki beş siyasi parti: "Cumhurbaşkanı halka verdiği sözü tutsun"

Tunus’ta beş siyasi parti, anayasanın askıya alınması yönündeki çağrılara karşı olduklarını açıkladı.

Demokratik Akım, Afak Tunus, Tekettül, Cumhuriyet ve Emel partileri, ülkede yaşanan son gelişmeler ile ilgili ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, anayasanın askıya alınmasının mutlak olarak reddedildiğine dikkat çekildi. Cumhurbaşkanı Kays Said’den, Tunuslulara verdiği sözü tutması istenen açıklamada, ayrıca anayasaya saygı duyacağına dair devletin başına geçtiğinde yaptığı yemine bağlı kalması yönünde çağrıda bulunuldu.

Açıklamada, hükümet boşluğunun sürmesi nedeniyle şaşkınlık yaşandığı ifade edilirken, yönetim ile tek başına karar alma durumunun birleştirilmesinin reddedildiği bildirildi.

Açıklamada, ülkeyi iflastan korumak için Tunusluların sosyal ve ekonomik beklentilerine cevap verebilecek, kamu maliyesi krizini çözebilecek, etkin ve bağımsız bir başbakan atamanın zorunlu olduğuna dikkat çekildi.

İfade ve seyahat hakkı başta olmak üzere hak ve özgürlüklere karşı tekrar eden saldırıların durdurulması talep edilen açıklamada, sivillerin askeri yargı önüne çıkarılmaması ve medyada tek sesliliğin ortan kaldırılması istendi.

Beş parti tarafından yapılan ortak açıklamada, ülkedeki sivil, demokratik, sosyal ve siyasi gruplara belirsiz durumlardan çıkılması için ortak çalışma çağrısında bulunuldu.