Tunus Cumhurbaşkanı Said ülkeyi darbeye sürüklüyor

Tunus Başbakanı Hişam Meşişi'yi görevden alarak meclisin yetkilerini iptal eden Cumhurbaşkanı Kays Said, darbe ile suçlanıyor. Yürütme yetkisini üstleneceğini söyleyen Said’in açıklamalarının ardından Tunus’ta sevinç gösterileri yapıldı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetin Covid-19 salgını ve ekonomi yönetimi konusunda tepki olarak giderek büyüyen protestoları değerlendirdi. Başbakan Hişam Meşişi’yi görevden aldığını açıklayan Said, yeni bir başbakanın yardımıyla yürütme yetkisini devralacağını açıkladı.

Meclisi 30 gün boyunca lağvettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, milletvekillerinin dokunulmazlıklarını da askıya aldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Said’in açıklamalarının ardından Tunus halkının sokaklarda sevinç gösterileri yaptığı yansıdı. Öte yandan Said, “Silaha başvurmayı düşünenleri uyarıyorum. Kim kurşun sıkarsa silahlı kuvvetler de kurşunla karşılık verecektir” diyerek gözdağı verdi.

DEVRİME VE ANAYASAYA KARŞI DARBE

Ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi’nin lideri ve Tunus Meclis Başkanı Raşid Gannuşi, Cumhurbaşkanı’nın kararını “devrime ve anayasaya karşı bir darbe” olarak nitelendirdi. Ayrıca, Tunusluların devrimi savunacağını düşündüğünü belirterek, halkı demokrasinin yeniden tesisi için barışçıl mücadeleye çağırdı.

Gannuşi’nin çağrısı üzerine Nahda destekçileri de Meclis önünde toplandı. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı’nın kararını destekleyen halk ise Nahda’nın genel merkez binasına yürüdü.

Bina önünde geniş güvenlik önlemleri alarak nöbet tutan polis ile binaya baskın yapmaya çalışanlar arasında arbede yaşandı.

Cumhurbaşkanı Said’in kararının ardından meclis binasına girmeye çalışan Gannuşi ve bazı milletvekilleri binaya alınmadı. Gannuşi ise meclise girene kadar binanın önünden ayrılmayacaklarını söyledi.

Gannuşi ayrıca Türkiye’ye yakınlığıyla da bilinen bir isim. Geçtiğimiz yıl Gannuşi’nin Türkiye’ye yaptığı ziyaret Tunus’ta büyük tepki toplamıştı. Tunus’ta Libya’daki krizi körüklemekle suçlanan Türkiye’ye gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kapalı bir görüşme yapan Gannuşi’nin soruşturulması istenmişti. 

SÜRPRİZ DEĞİL

Covid-19 nedeniyle ekonomik kriz ile boğuşan ülkede Cumhurbaşkanı Said ile Başbakan Meşişi arasında siyasi anlaşmazlıklar yaşanmaya başlamıştı.

Tunus merkezli gazeteci Rabeb Aloui’nin El Cezire’ye verdiği demeçte, eylül ayından bu yana siyasi bir krizin yaşandığını belirtti. Öte yandan, Said destekçilerinin daha önceden de meclisi feshedip başbakanı görevden almakla tehdit ettiği için yaşananların sürpriz olmadığını ifade etti.

Yaklaşık 12 milyon nüfusu bulunan Tunus’ta Covid-19 nedeniyle 18 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Ülkenin içinde olduğu krizi protesto eden halk, Cumhurbaşkanı’nın açıklamasını sevinçle karşılasa da sosyal ve ekonomik reformların yapılması için çağrılarını sürdürüyor.