Tunus lideri 57 yargıcı görevden aldı

Tunus Devlet Başkanı Kais Said, yolsuzlukla ve terör davalarında sanıkları korumakla suçladığı 57 yargıcı görevden aldığını duyurdu.

Tunus lideri Kais Said, ülkede kendisine karşı yapılan protestolar sürerken yasama, yürütme ve yargı erklerinde tepki çeken düzenlemeler yaptı.

Çarşamba günü yaptığı kabine toplantısında yargıyı tasfiye etmek için karar alacağı sinyallerini veren Said, 57 yargıcın görevine son verdiğini duyurdu. Devlet Başkanı Said, yargıçları yolsuzluk, suç ortaklığı ve terör davalarında sanıkları korumakla suçladı.

Bir televizyon konuşmasında, yargıya kendisini “arındırması” için birçok fırsat verdiğini ve uyarıda bulunduğunu dile getirdi.

Resmi Gazete’de açıklanan görevden alma kararları arasında Yüksek Yargı Konseyi başkanı Yusuf Bouzaker de bulunuyor. Temmuz ayında iktidara gelen Said, koltuğunu sağlama almak için bu yılın başında konseyi değiştirmişti.

Eylül 2021’de ise yeni bir kararname yayınlayarak yetkilerini genişletmiş ve yürütme organını tamamen kendine bağlamıştı.

Said, önümüzdeki ay yeni bir anayasa için referandum yapacağını duyurdu. Muhalefet partileri ve halk ise Said hükümetinin “darbe” yaptığını ve Tunus’un demokrasiden uzaklaştığını söyleyerek protestolara devam ediyor.