Tunus Cumhurbaşkanı duyurdu: Parlamento seçimlere kadar kapalı olacak

Tunus'ta 20 Mart'ta tamamlanacak olan seçimlerin bitimine kadar parlamento faaliyetlerinin askıya alınmaya devam edeceğini duyurdu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 1 Ocak'tan 20 Mart 2022 tarihine kadar elektronik ortamda yapılacak seçimlerin tamamlanacağı güne kadar parlamento faaliyetlerinin askıya alınmaya devam edeceğini açıkladı.

DPS'da yer alan habere göre, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2022'de hükümet sistemi değişimi için Anayasa referandumu, 17 Aralık 2022'de de erken geneş seçim yapılacağını duyurdu. 

Said, 2014 Anayasası’nın Tunus Cumhurbaşkanına ülkenin tehlikede olduğu sırada olağanüstü yetkiler tanıyan 80. Maddesini hayata geçirerek, 25 Temmuz'da aldığı kararların detaylarını duyurdu.

Said, Meclis çalışmalarını durdurmuş, tüm milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına hükmetmiş, başbakanı azletmiş ve yeni bir başbakan atayacağını duyurmuştu. 

22 Eylül'de kararlarına yenilerini ekleyen Said, anayasanın bir kısmının dondurulduğunu ve alınan tedbirlerin ikinci bir emre kadar uzatıldığını açıklamıştı.