Tüm dünya ABD başkanlık seçimlerine kitlendi

Dünya ABD’de Başkanlık seçimlerine, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ve Demokratların adayı Joe Biden arasındaki rekabete, seçimlerin küresel ekonomiye yansımasına odaklanmışken, Avrupa'da gözden kaçmış olabilecek önemli gelişmeleri sizin için derledik:

Tüm gözler Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleşen başkanlık seçimlerine çevrilmişken, Avrupa’da yaşanan 5 önemli gelişme. Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’ya kadar pek çok ülke ve milliyet ABD başkanlık seçimlerine odaklanmış dünyanın farklı bölgelerinde de çarklar dönmeye devam ediyor. Dünya bir nebze olsa da korona virüs salgınından dikkatlerini çekmiş olsa da salgın henüz sonlanmış değil. İşte Avrupa’da yaşanan 5 olay…    

16

YENİ COVID-19 ÖNLEMLERİNİ AÇIKLAYAN SON ÜLKE İSVEÇ OLDU

Çin’de ortaya çıkan korona virüs salgınının merkezinin Avrupa olmasından sonra salgına yönelik diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha gevşek politikalar izleyen İsveç, salgının ikinci dalgasının başlamasıyla birlikte fikrini değiştirdi. Avrupalı komşularının yolundan gitme kararı alan İsveç’in Başbakanı Stefan Lofven şöyle konuştu: 

"Hatalı istikamette gittiğimizi fark ettik. Durum son derece ciddi. Şimdi tüm vatandaşların sorumluluk ve önlem alması gerekiyor. Gelişmelerin ne kadar tehlikeli olduğunun farkındayız." 

10 milyon nüfuslu ülkede yeni önlemler salı günü uygulamaya girdi. İsveç'ten bir gün önce Avusturya ve Yunanistan da yeni ve daha sert önlemleri uygulamaya soktular. 


26

BELARUS TARTIŞMALI YENİ NÜKLEER SANTRALİNİ AÇTI

Son dönemlerde siyasi ve toplumsal kriz ile karşı karşıya olan Belarus, Rusya tarafından kurulan ve finanse edilen santralini geçtiğimiz salı günü operasyonel hale getirdi. Ukrayna’da bulunan Çernobil nükleer santralinde geçmişte meydana gelen nükleer erimeden ötürü büyük zarar gören Litvanya, komşusunun nükleer santraline itirazda bulunuyor. Çernobil felaketinin üzerinden her ne kadar 30 yıl geçmiş olsa da Belaruslular da olayın travmasını atlatabilmiş değil. Dolayısıyla Belarus’a komşu ülkelerin itirazlarının yanından Belarus içinde de yeni nükleer santrale karşı bir muhalefet bulunuyor.  

Santral aynı zamanda Litvanya sınırına sadece 40 km uzaklıkta. Santralden elde edilecek enerji ile 9.5 milyon olan Belarus nüfusunun üçte birinin enerji ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Santrale ilişkin daha fazla güvenlik testi 2021 yılında gerçekleştirilecek. 


DÜNYANIN EN UZUN SU ALTI DEMİR YOLU İÇİN YEŞİL IŞIK YAKILDI

Uzun yıllardır süren yasal süreç sonucunda Alman mahkemesi Danimarka ile Almanya’yı birbirine bağlayacak olan dünyanın en uzun su altı demir yolu tüneli için onay verdi. Deniz altından geçecek olan hattın toplam uzunluğu 18 km olacak. 2029 yılında operasyonel hale gelmesi hedeflenen tünelin yapımına eko sistemlere zarar vereceği gerekçesi ile çevre örgütleri karşı çıkıyordu. Mahkeme ise böyle bir riskin oluşmayacağına kanaat getirdi. Konu Avrupa Adalet Divanı'nda görüşülmeye ise devam ediyor. Kasım ayı içerisinde burada da sonuca bağlanacak. 

46