Diyabet hastaları iğneden kurtuluyor!

Bilim insanları şeker hastaları için yeni bir kan şekeri testi geliştirdi. Avustralyalı araştırmacılar, düşük maliyetli tükürük testinin diyabet hastaları için mevcut iğne tabanlı testin yerini alacağını umduklarını söyledi.

Avustralyalı bilim insanları, diyabet hastaları için tükürük yoluyla şeker seviyelerini kontrol edebilecekleri kan şekeri testi geliştirdiklerini açıkladı.

Diyabet hastaları, kan şekeri seviyelerini ölçmek için günde birkaç kez lanset ile parmaklarını deliyor ve test ölçümünün yapılacağı çubuğa bir damla kan yerleştiriyor. Ancak yıllar boyu şeker hastalığı ile mücadele eden kişiler için bu oldukça acılı ve rahatsız edici bir süreç.

Avustralya’daki araştırma ekibinin başındaki isim Newcastle Üniversitesi'nde Fizik Profesörü Paul Dastoor, tükürük yoluyla şeker ölçümünü gerçekleştirecek yöntemin detaylarından bahsetti. Dastoor, glikozu algılayan bir enzimin, glikoz varlığını iletebilen bir transistöre yerleştirerek şeker ölçümü yapacağını söyledi. Böylece yeni ölçüm testleri, diyabet hastaları için çok daha iyi sonuçlar vererek, düşük maliyetli ve acısız olacak.

Dastoor, "Tükürüğünüzde glikoz var ve bu glikoz konsantrasyonu kan şekerinizi takip ediyor. Ancak bu yaklaşık 100 kat daha düşük bir konsantrasyon. Bu da düşük maliyetli, üretimi kolay, ancak standart glikoz kan testinden yaklaşık 100 kat daha yüksek duyarlılığa sahip bir test geliştirmemiz gerektiği anlamına geliyor” ifadeleriyle testin faydalarını anlattı.

Transistördeki elektronik malzemeler mürekkep olduğu için düşük maliyetli baskı ile test yapılabilecek.

Proje, klinik deneylerden geçilmesi durumunda test kitlerini üretecek bir tesis kurmak için Avustralya hükümetinden 6,3 milyon Avustralya Doları (4.7 milyon ABD Doları) tutarında fon alacak.

Dastoor, bu teknolojinin Covid-19 testine ve alerjen, hormon ve kanser testlerine de aktarılabileceğini söyledi. Üniversitedeki araştırma ekibi, Harvard Üniversitesi ile birlikte aynı teknolojinin kullanıldığı bir Covid-19 testi üzerinde çalışıyor.