Tükettiğimiz besinler odaklanmamızı nasıl etkiliyor?

Yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde yediğimiz yemekler, iş verimliliğimizi ve düşünme tarzımızı yakından etkiliyor.

Geçtiğimiz günlerde, tükettimiz besinlerin hayatımızı nasıl etkilediğine yönelik bir araştırma gerçekleştirildi. Yemek dağıtım servisi City Pantry tarafından yaptırılan araştırmada tükettiğimiz besinlerin, günlük rutinimizi hatta düşünme şeklimizi bile etkilediği ortaya kondu.

Yapılan araştırmada; bitter çikolata, yeşil yapraklı sebzeler ve bitkisel proteinler gibi vegan gıdaların, beyin gücü ve olumlu düşünce için tüketilecek en iyi yiyecekler olarak ön plana çıktı.

Bunun yanında işlenmiş et, peynir, tahıl ürünleri ile bitkisel bazlı olsa da şeker oranı bir hayli yüksek olan tatlı ve gazlı içeceklerin de iş verimini azalttığı ortaya çıktı.

TÜKETTİĞİMİZ BESİNLER ODAKLANMAMIZI NASIL ETKİLİYOR?

Özellikle son dönemde koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle çalışma hayatını evden sürdürenlerin, en az 3'te 1'inin kötü beslenme sebebiyle kendilerini iyi hissetmediklerini ve motive olamadıklarını söylediği kaydedildi.

Beynin enerjiyi verimli kullanmasıyla olan ilişkisi, tükettiğimiz gıdaların iltihap oranının (inflamasyon) düşüklüğüyle alakalı bir durum.

Harvard Tıp Fakültesi'nde psikiyatrist ve beslenme uzmanı olan Doktor Uma Naidoo, "Düşük dereceli iltihaplanma, enerji üreten kimyasal süreçteki metabolizma etkisini doğrudan değişime uğratır" diyor.