Trump’u ne bekliyor? 

Geçtiğimiz Temmuz ayında ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesi Trump’u azil süreci ile karşı karşıya bırakmıştı. ABD Temsilciler Meclisi’nin azil sürecini resmileştiren tasarıyı onaylaması ile süreç resmen başladı.     

ABD Başkanı Donald Trump’un Temmuz ayında Ukrayna Devlet Başkanı ile yaptığı telefon konuşması uzun süredir ülke gündemini meşgul ediyor. Adı bilinmeyen bir muhbirin bu telefon görüşmesi hakkında açıkladığı rapor ile birlikte azil süreci konusu konuşulmaya başlandı.  

Açıklanan raporda Donald Trump’un, 2020 Başkanlık seçimlerinde başlıca rakibi olması beklenen Joe Biden ve oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna’daki iş bağlantılarının soruşturulması için Zelenskiy’e baskı uyguladığı dile getiriliyordu.  
 
Trump iddiaları kabul etmedi 
 

Açıklanan raporun ardından ABD basını Başkan Trump üzerindeki baskıyı arttırdı. Trump ise hakkındaki tüm iddiaları reddederek, yanlış bir şey yapmadığını açıkladı. Zelenskiy ile gerçekleştirdiği görüşmede meşru olmayan hiçbir unsurun söz konusu olmadığını söyleyen Trump, telefon konuşmasının dökümünü yayımlayarak kendini savundu.

Söz konusu telefon görüşmesinin gündem olduğu dönemde ABD Başkanı’nın Ukrayna’ya yapılan askeri yardımları kesmesi oldukça dikkat çekmişti. Başkan Trump konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yardımların kesilmesi ile telefon görüşmesi arasında ilişki olmadığını söyledi.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi 24 Eylül tarihinde bir azil soruşturması başlattıklarını açıkladı. Pelosi, başlatılan azil sürecinin gerekçesini ise söz konusu telefon görüşmesinin ABD’nin ulusal güvenliğine zarar vermesi olarak gösterdi.


 
Azil süreci resmiyet kazandı 
 
Azil sürecinin prosedürlerinin belirlendiği karar tasarısı Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda  kabul edildi. Tasarının kabul edilmesi ile birlikte Trump için başlatılan azil süreci resmi bir  boyuta ulaştı. Donald Trump azil süreci ile ilgili, “ABD tarihinin en büyük cadı avı” nitelendirmesini yaptı. Süreç ile ilgili henüz bir oylama  yapılmadığını açıklayan Trump, yapılanların meşru olmadığını savundu.  
 
ABD Temsilciler Meclisi’nin gizli olarak yaptığı ve birçok yetkilinin de katılım gösterdiği oturumlar Başkan Trump’un oldukça tepkisini çekti. Onaylanan tasarı ile birlikte Temsilciler Meclisi’nde açık oturumların daha sıklıkla yapılması bekleniyor.  
 
 

Süreç nasıl ilerliyor? 
 
Azil süreci Yüksek Mahkeme Başkanı tarafından denetlenirken, Temsilciler Meclisindeki bir grup Milletvekili ise savcılık görevini yürütüyor. Juri görevini ise Senato üstleniyor. Yargılama süreci devam ederken, yargılanan Başkan’ın bir avukatı bulunuyor.  
 
Yargılama sürecinin bitiminin ardından Senato’da bir oylama yapılıyor.Bu oylama sonucunda  senatörlerin üçte ikisinin yargılanan Başkanı suçlu bulması halinde Başkan görevinden  azlediliyor. Başkanın görevinden alınmasının ardından yerine ise Başkan yardımcısı getiriliyor.