Trump’tan müzakere kartı

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Donald Trump, Kasım Süleymani'nin kendi talimatı ile öldürülmesinin ardından İran'ın yaptığı intikam açıklamarına karşılık yazdığı tweet ile müzakere seçeneğini sundu.

ABD Başkanı Donald Trump,  İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından önemli bir açıklama yaptı. Twitter hesabından "İran hiç savaş kazanmadı ama hiç müzakere de kaybetmedi" dedi. Dini lider Hamaney başta olmak üzere İranlı yetkililerin intikam dolu açıklamalarının ardından Trump'ın bu açıklaması İran'ı müzakereye davet ettiği şeklinde yorumlandı.

Zira Trump, İran hiç savaş kazanmadı açıklaması ile askeri anlamda ABD'nin gücünü vurgularken, müzakare söylemi ile de İran'ın saldırgan politikalardan uzaklaşıp diplomasi trafiği yürütmesi gerektiği mesajını verdi.

Iran never won a war, but never lost a negotiation!

 

Trump'ın yeni bir savaş istememesi ve aynı zamanda ekonomik kriz içerisindeki İran'ın yeni bir çatışma ortamında uzun süre ayakta kalabilme ihtimalinin düşük olması, olası bir diyalog zeminin sağlanması için gerekli tüm koşullar sağlıyor.

RUSYA İRAN’IN BEKLEDİĞİ DESTEĞİ VERMEYEBİLİR

İran'ın en kuvvetli destekçilerinden Rusya da Suriye savaşındaki maddi kayıplarının ardından bölgesel bir çatışmanın ortasında kalmak istemediğini sık sık vurguluyor. Rusya cephesinden de gerekli desteği görme ihtimali düşük olan İran'ın diplomasi kanallarını kullanmak isteyeceği yeni bir dönem ortaya çıkabilir. 

TÜRKİYE BÖLGESEL GÜCÜNÜ PEKİŞTİREBİLİR

Zira Türkiye'nin de bölgede artan gücü ve Suriye meselesi hali hazırda gündemdeki yerini korurken bölge ülkelerinin Irak üzerinden başlayacak yeni bir "savaşı" istemeyeceği aşikar. 

Konuyla ilgili sağduyu çağrısı yapan Türkiye de arabulucu rolü üstlenerek bölgesel gücünü pekiştirebilir.