Trump’ın Venezuela planı ortaya çıktı

Brezilya’nın önceki devlet başkanı Michel Temer, ABD Başkanı Donald Trump'ın Venezuela'ya müdahale için kendisinden destek istediğini öne sürdü.

Brezilya’nın eski devlet lideri Michel Temer geçtiğimiz günlerde ALnavío gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Temer, gazeteye yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Venezuela'ya müdahale için kendisine danıştığını ve destek talep ettiğini belirtti.

Uluslarası basında yer alan haberlere göre konu New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmeleri sırasında gerçekleşti ancak net bir tarih verilmedi.

Söz konudu olayın nasıl gerçekleştiğine dair bilgiler aktaran Tamer’de, "Trump beni, Kolombiya Devlet Başkanı'nı Juan Manuel Santos ve Panama Devlet Başkanı'nı Juan Carlos Varela ile birlikte akşam yemeğine davet etti. Venezuela'ya nasıl müdahale edilebileceğini sordu. Santos ve ben diplomatik kararlar alacağımızı söyledik. Askeri bir yöntem kullanma planımız yoktu" diye konuştu.

Temer Brezilya'da araba yıkama adıyla bilinen yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanmış, daha sonra serbest bırakılmıştı. Venezuela krizinin kendi dönemindeki en önemli sorunlardan biri olduğunu söyleyen Tamer, aynı zamanda Venezuela eski devlet başkanı Nicolas Maduro'ya karşı olduğunu ve bu durumun kişisel değil kurumsal nedenlerden kaynaklandığını belirtti.

Temer, devlet başkanı Dilma Roussef'in yolsuzluk nedeniyle azledilmesinin ardından 31 Ağustos 2016-31 Aralık 2018 arasında koltuğu devralmıştı. Görüşmenin de bu zaman zarfında olduğu tahmin ediliyor.

 GİZLİ ANLAŞMA İDDİASI

ABD’nin Maduro’nun iktidarda olduğu dönemde askeri müdehale seçeceğini masada tuttuğunu biliniyordu. Hatta söz konusu dönemde Trump yönetiminin, Maduro'nun tutuklanmasına ilişkin ordu yönetimiyle gizli bir anlaşmaya vardığı iddiaları gündemdeydi. Bu bağlamda Trump’ın bu seçeceği hala masasında tuttuyor olma ihtimali bir hayli yüksek.