Trump'ın belgelerini incelemek için özel atama

ABD eski Başkanı Donal Trump'ın Florida'daki özel konutundan çıkan gizli belgelerin incelenmesi için özel bir uzman atandı. Ayrıca Adalet Bakanlığı'nın 100 gizli belgeye erişimi de reddetti.

Amerika Birleşik Devletleri eski Başkanı Donald Trump'ın Florida’daki malikanesine 8 Ağustos’ta Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından gerçekleştirilen baskının ardından elde edilen gizli belgeler incelenmeye devam ediyor. 

Bir federal yargıç, FBI'ın eski Başkan Donald Trump'ın Florida mülkünde ele geçirdiği belgeleri incelemek üzere özel bir uzman atadı ve Adalet Bakanlığı'nın cezai soruşturmasında kullanılmak üzere yaklaşık 100 gizli belgeye erişimini reddetti.

ABD Bölge Yargıcı Aileen Cannon, New York Doğu Bölgesi'nin kıdemli ABD bölge yargıcı Raymond J. Dearie'yi 8 Ağustos'ta ele geçirilen tüm materyalleri incelemesi için görevlendirdi. 

Ayrıca, Adalet Bakanlığı tarafından el konulan belgeleri bir ceza soruşturmasında kullanılmak üzere incelemeye devam edebilmesi için hakimin önceki talebinin durdurulması talebi de,  ana inceleme süreci olmadan departmanın tüm iddialarını gerçek değerinde kabul edilemeyeceği gerekçesi ile reddedildi. 

Cannon kararın nedenini, "Mahkeme, Hükümet'in bu önemli ve tartışmalı konulardaki sonuçlarını, tarafsız bir üçüncü şahıs tarafından hızlı ve düzenli bir şekilde daha fazla inceleme yapılmadan kabul etmeyi uygun bulmuyor" dedi.