Sosyal medya Trump'a seçimi kazandırabilir mi?

Bir önceki ABD seçimlerinde sosyal medyanın seçime etkisi hem ABD'de hem de dünya kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. 2020 yılından başından bu yana sosyal medya ağları ABD başkanına uyguladığı sansürlerle gündeme gelirken, son hamle oldukça şaşırttı. ABD Başkanı Donald Trump adına örgütlenen sosyal medya trollerinin hesapları kapatılırken, tartışmalar da alevlendi.

ABD'de kasım ayında yapılacak seçimlere kısa süre kala sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarda, Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump'ın tartışma yaratan açıklamalarına benzer çıkışlardaki artış dikkati çekiyor.

Twitter'da paylaşılan bir iletide, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisine dair rakamların kasıtlı olarak artırıldığı iddiasına yer verilerek, "Neye inanacağını bilmek zor" deniyor, bir başkasındaysa pandemiyle mücadelede ülkenin artık yakından tanıdığı bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci hedef alınarak "Ona güvenmeyin" uyarısı yapılıyor. Turning Point USA'in kurucusu Charlie Kirk, Başkan Trump'la bazı etkinliklerde birlikte yer almıştı.

Seçimin meşruiyetine gölge düşürmek için posta yoluyla oy vermenin güvenli olmadığını ileri süren ve seçmenleri "iki kez oy vererek kasten hile yapmaya" davet eden Trump'la benzer bir çizgiyi izleyen bir Facebook yorumu, postayla gönderilen oy pusulalarının "bu seçimde sahtekarlığa yol açacağını" savunuyor.

Bir Instagram paylaşımındaysa son 4 seçimde 28 milyon oy pusulasının kaybolduğu yönündeki asılsız bir iddia gündeme getiriliyor.

Independent Türkçe'nin Washington Post'tan aktardığı habere göre Arizona'daki gençler son aylarda, Trump'ın yeniden seçilmesi için verdiği savaşta sarıldığı gündem maddeleriyle bezeli olacak şekilde "kendi fikirlerini" ifade ediyor.

Bununla birlikte sosyal medyada arttığı gözlenen bu mesajların aslında bir "trollük" faaliyeti olduğu ve 2016 kampanyası sırasında Rusya tarafından kullanılan türde internet dezenformasyonunu sınırlamak için sosyal medya platformlarında getirilen kısıtlamaları aşmak için yürütülen gizli bir kampanyanın parçası olduğu ileri sürülüyor.

Haberde, bu girişimle ilgili bilgi sahibi 4 kişinin anlattıklarına göre, Phoenix merkezli muhafazakar gençli organizasyonu Turning Point USA (ABD Dönüm Noktası) oluşumuna bağlı Turning Point Action (Dönüm Noktası Eylemi) adlı hareket için çalışan bu gençlere para ödendiği belirtiliyor.