Başkanlık seçimleri öncesi ABD'de göç paniği

ABD Başkanlık seçimlerinde ABD Başkanı Donald Trump, rakibi Joe Biden'ın gerisinde kaldı. Covid-19 mücadelesinde eleştirilerin odağında olan Trump, seçimlerin ertelenmesini isterken ABD vatandaşlarının ülkeden göç etmek için araştırmalarına hız verdiği de ortaya çıktı. Seçmenler ülkeyi terk etmemesi için Trump önlem alacak mı?

ABD Başkanı Donald Trump'ın, geçtiğimiz hafta 3 Kasım'da yapılacak olan seçimlerin 'hatalı ve hileli olacağı' gerekçesiyle ertelenmesi önerisi sunmuş, önde gelen Cumhuriyetçi siyasetçiler bu öneriyi reddetmişti. 

Trump, en yakın rakibi Joe Biden'ın gerisinde seçim çalışmalarına devam ederken, Trump'ın en fazla eleştirildiği noktalardan birisi de Covid-19 pandemisi ile mücadele politikasıydı. 

Yaptığı açıklamalar ile dünya genelinde eleştirilerin odağında yer alan Trump, Covid-19 gölgesinde seçim mitinglerine yeniden başlamıştı.

Son yayınlanan anlizlere göre, ABD vatandaşları Covid-19'u kontrol altına alan Yeni Zelanda'ya göç etmek istiyor. 

New Zealand Herald gazetesine göre 2019'un aynı dönemine kıyasla geçen ay internette Yeni Zelanda'nın göçmenlik sitesini ziyaret eden Amerikalıların sayısı 112 bin 800 fazla çıktı.

Gazetenin yaptığı analiz, göçmenlik sitesini dakikada bir Amerikalının ziyaret ettiğini de gösterdi.

Haberde ayrıca, geçen ay "Yeni Zelanda'ya taşınmak" ifadesini içeren Google aramalarının da arttığı belirtildi.

Yeni Zelanda pandeminin başlangıcından bu yana yaklaşık bin 500 Kovid-19 vakası bildirirken, ABD'deyse 4,5 milyondan fazla kişi virüse yakalandı ve 150 bini aşkın kişi de yaşamını yitirdi.

Yeni Zelanda'daki Massey Üniversitesi'nden sosyologlar, artan ilginin ardında yatan nedenin bu istatistikler olduğunu söyledi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Massey Üniversitesi'nden Profesör Paul Spoonley, "Orta sınıf, meslek sahibi Amerikalılar 'Peki kendi güvenliğimiz ve ailelerimizin güvenliği için nereye gideceğiz?' diye soruyor" dedi.

Amerikalıların Yeni Zelanda'ya duyduğu ilgide birden fazla "itme ve çekme faktörü" olduğunu belirten Spoonley, benzer bir gidişatın 2016'da Donald Trump'ın seçilmesinden sonra da gözlendiğini ifade etti.

Profesör Spoonley şöyle konuştu:

İtme faktörlerini, (ABD yönetiminin) Kovid-19 gibi bir halk sağlığı sorununu yönetmeyi başaramaması ve mevcut toplumsal kargaşa oluşturuyor. Çekme faktörünü de Yeni Zelanda'nın Kovid-19'u olağanüstü biçimde başarıyla yönetmiş, sakin, düzenli ve çevre açısından çekici bir ülke olarak görülmesi teşkil ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump henüz konuya ilişkin açıklama yapmazken, seçim sürecinde ABD vatandaşlarının göç etmesi konusunda önlem alınıp alınmayacağı da merakla bekleniyor.