Trump'a yakın isimler Kongre Binası saldırısı kapsamında sorgulanıyor

Eski ABD Başkanı Trump’a yakın bazı isimler, Capitol Baskını olarak da bilinen ve 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırılara ilişkin mahkemeye çağrıldı. Soruşturmayı yürüten komisyon, saldırı gerçekleşmeden bir gün önce Trump’ın yenilgisine itiraz edilmesi ve seçimin itibarsızlaştırılması için görüşmeler yapıldığı gerekçesiyle kişilerden ifade ve ilgili belgeleri talep etti.

ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırıyı soruşturan Meclis Seçim Komitesi, perşembe günü eski Başkan Donald Trump’ın en yakın danışmanlarından bazılarına mahkeme celbi yolladı. Komite, eski Başkanlık Danışmanı Steve Bannon, dönemin Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows, eski Beyaz Saray Genel Sekreter Yardımcısı Dan Scavino ve eski Pentagon yetkilisi Kash Patel’i ifadeye çağırarak beraberlerinde ilgili belgeleri de getirmelerini istedi.

Bannon ve Patel 14 Ekim’de, Meadows ve Scavino ise 15 Ekim’de mahkemeye çağrıldı.

SUÇLAMALAR NELER?

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat Partililer tarafından kurulan komisyon, Cumhuriyetçilerin 6 Ocak’taki saldırının ardından suçlanması üzerine oluşturuldu. Komisyonda Demokratların yanı sıra Wyoming Temsilcisi Liz Cheney ve Illınois Temsilcisi Adam Kinzinger olmak üzere iki Cumhuriyetçi de bulunuyor.

Soldan sağa: Kash Patel, Steve Bannon, Mark Meadows ve Dan Scavino.

 

Komisyon Başkanı Bennie Thompson, Steve Bannon’a gönderdiği mektupta, Kongre üyeleri ile bazı görüşmeler yaparak Trump’ın yenilgisini onaylamalarını engellemeye çalıştığını ifade etti. Ayrıca Bannon’un 5 Ocak 2021’de “Yarın ortalık cehenneme dönecek” ifadelerini kullandığı yönünde iddialar olduğunu belirtti.

Bannon, Ağustos 2017’de bağış kampanyası kapsamında yandaşlarını dolandırmakla suçlanarak Trump tarafından görevden alınmıştı. İkilinin arası daha sonra düzelmiş ve görüşmeye devam etmişlerdi.

Thompson, Meadows’un ise Bannon ile aynı şekilde Biden’ın 2020’deki seçimi kazanmasının onaylanmasını engellemek ve seçim sonuçlarını değiştirmek için bazı yetkililerle görüşmeler yapmakla suçlandığını aktardı.

6 Ocak günü Trump’ın neler yaptığının tanığı olduğu öne sürülen Scavino’nun eski Başkan’ın saldırı günü paylaştığı Twitter mesajlarıyla ilgili belgelere sahip olabileceği düşünülüyor.

ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller’ın Genel Sekreteri olan Patel’in ise 6 Ocak günü Meadows ile üst üste görüşmeler yapıldığı iddia ediliyor.

Patel konuya ilişkin, “Komitenin gönüllü iş birliğimi istemeden önce zorunlu sürece başvurarak beni mahkemeye çağırması ve uzun süredir devam eden protokolü (bir Kongre çalışanı olarak desteklediğim) ihlal etmesi beni hayal kırıklığına uğrattı, ancak şaşırmadım. Amerikan halkına 6 Ocak olayları hakkında gerçekleri anlatmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

TRUMP İTİRAZ ETTİ, BIDEN DESTEKLEDİ

Trump mahkeme celplerine yönelik yaptığı açıklamada, yürütme imtiyazına başvurarak mücadele edeceğini söyledi. Eski başkanların görevden ayrıldıktan sonra ne ölçüde ayrıcalık talep edebileceklerinin belirlenmesini isteyecek bir yasal süreç başlatması bekleniyor. Ancak yürütme imtiyazına yönelik nihai kararı Biden veriyor.

ABD Başkanı Joe Biden ise yasal taleplere uymaya hazır olduğunu belirtti. Perşembe günü Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, saldırıların ülke tarihinde “kara bir leke” olduğu vurgulandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Michael Gwin, “Başkan, böyle bir şeyin bir daha asla olmamasını sağlamayı derinden istiyor ve ne olduğuna dair kapsamlı bir soruşturmayı destekliyor” dedi ve yönetimin birkaç aydır süreçle ilgili çalıştığını ifade etti.

Soruşturma kapsamında talep edilen belgeler arasında Trump yönetiminin seçimleri itibarsızlaştırma ve 6 Ocak’taki Seçim Kurulu sayımını düşürme planlarına ilişkin çok sayıda kayıt yer alıyor. Komite, konuya ilişkin Savunma, İç Güvenlik, İçişleri ve Adalet, Savunma, FBI, Ulusal Terörle Mücadele Merkezi ve Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi’nden belge talep etti. Komisyonun belirttiğine göre, müfettişlere teslim edilen binlerce belge bulunuyor.

Son yıllarda Trump’ın bulunduğu soruşturmalarda mahkeme celpleri gönderilse bile konunun muhataplarından yanıt alınamıyordu. Mahkeme ise zorunlu yolları kullanmadan önce uzun bir süre bekliyordu. Mahkeme celbi sonunda federal mahkemeye geldiğinde ise yasal incelemeye karşı koruma sağlanmış oluyordu.

Bu soruşturmanın hızlı bir şekilde ilerlemesi ise heyetin, önemli bilgileri verebilecek kilit tanıklarla görüşmeyi duraklatmadan soruşturmasında agresif bir şekilde ilerlediğini gösterdi.

Komisyonun Demokratlarından Temsilci Adam Schiff, “Büyük bir hızla ilerliyoruz. Ayrıca zaman alan bazı adımlardan da vazgeçeceğiz. Dirençle karşılaştığımız yerde sert ve hızlı bir şekilde geri adım atmayı amaçlıyoruz” dedi.

“ÜLKEMİZİ MAHVEDİYORLAR”

One America News programına röportaj veren Trump, Biden’ın politikalarını sert bir dille eleştirdi. Trump, “Ülkemizi mahvediyorlar. Ülkemiz bundan kurtulamayacak, hayatta kalamayacak” ifadelerinin yanı sıra Biden’ın 81 milyon oy almasının mümkün olmadığını söyledi.

Biden’ı “ABD tarihinin en beceriksiz başkanı” olarak nitelendiren Trump, gelecek seçimlerde adaylığının sinyallerini verdi. Eski ABD Başkanı, yalnızca doktorundan gelecek kötü bir haberin onu durdurabileceğini söyleyerek, kendini çok iyi hissettiğini ifade etti.