Kongre'deki isyanın birinci yıldönümü: Trump ve Biden karşı karşıya

Eski ABD Başkanı Trump’ın yerine Biden’ın göreve geldiği seçimlerin ardından 6 Ocak 2020’de Kongre binasına yapılan saldırıların birinci yıldönümü yaklaştı. Saldırılar hakkında soruşturma devam ederken, Trump’ın olaylardaki rolüne dair iddialar da güçleniyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve geldiği ve eski Başkan Donald Trump’ın koltuğunu devrettiği 2020 seçimlerinin ardından Capitol Hill’deki ABD Kongre binasına yapılan saldırının birinci yıldönümü için etkinlikler düzenlenecek.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, perşembe günü 6 Ocak isyanının yıldönümü anmak için Capitol Hill’de yapılacak etkinlikleri duyurdu.

Tamamının canlı yayınlanacağı etkinlikler kapsamında saygı duruşu, milletvekilleri ve senato üyelerinin konuşmaları, dua töreni ve tarihçilerin yer aldığı paneller düzenlenecek.

Pelosi’nin meslektaşlarına gönderdiği davet mektubunda, “Bu etkinlikler birlik, vatanseverlik ve dua ruhu içinde düşünme, anma ve yeniden taahhüdün yerine getirilmesini amaçlamaktadır” ifadeleri yer aldı.

HARRIS VE BIDEN KONUŞMA YAPACAK

Beyaz Saray tarafından pazar günü yapılan açıklamada, Başkan Joe Biden ve Yardımcısı Kamala Harris’in de Kongre’deki saldırının birinci yıldönümü münasebetiyle perşembe günü konuşma yapacağı bildirildi.

Saldırıların odağındaki 2020 seçimlerinde başkan olarak seçilen Biden, 6 Ocak’ta başlayan şiddetle ilgili eski Başkan Trump’ı televizyona çıkmaya ve isyancıları durdurmaya çağırmıştı.

Delaware, Wilmington'da konuşan Biden, "Demokrasimiz, modern zamanlarda gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen, eşi görülmemiş bir saldırı altında. Bu muhalefet değil, kargaşa. Bu bir kaos. Bu kalabalığı geri çekilmeye ve demokrasi çalışmalarının ilerlemesine izin vermeye çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

Kongre üyelerinin 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamasıyla başlayan ayaklanma, isyancıların güvenlik güçlerine saldırması ve Kongre binasının bazı kısımlarını tahrip etmesiyle devam etti. Saldırılarla birlikte oluşan kaos ortamında çok sayıda insan hayatını kaybetti. Saldırı esnasında görev yapan bazı polis memurları ise daha sonra intihar ederek hayatlarına son verdi.

Adalet Bakanlığı tarafından isyanla ilgili olarak 700'den fazla kişi suçlandı. Temsilciler Meclisi, saldırının soruşturulması için komite kurdu.

TRUMP SALDIRILARI KASTEN DURDURMADI

Komite Başkan Yardımcısı Cumhuriyetçi Liz Cheney, o dönem Trump’ın danışmanlarından biri olan kızı Ivanka Trump da dahil olmak üzere Beyaz Saray çalışanlarının saldırılara müdahale etmesi için eski Başkan’a çağrıda bulunduklarına dair ifadelerin olduğunu söyledi.

Cheney, “Komite, Oval Ofis'in yanındaki yemek odasında oturmuş, Capitol'e saldırı gerçekleşirken televizyonda saldırıyı izlediğine dair ilk elden tanıklık yaptı. Sizin de iyi bildiğiniz gibi, Beyaz Saray'da brifing odasının olduğunu biliyoruz. Oval Ofis'ten sadece birkaç adım ötede” ifadeleriyle Trump’ın saldırıyı sadece izlediğine işaret etti.

Cheney ayrıca, “Kızı Ivanka'nın en az iki kez ondan bu şiddeti durdurmasını rica etmek için geldiğine dair ilk elden ifadelerimiz var" dedi.

Trump ile aynı partide olmasına rağmen onu en çok eleştiren isimlerden biri olan Cheney, Trump destekçisi Cumhuriyetçilerden oldukça tepki görüyor. Parti içinde Trump’ı koruyanlar olduğunu ima eden Cheney, “Partimizin bir seçim yapması gerekiyor ya Donald Trump’a sadık olabiliriz ya da anayasaya sadık olabiliriz. Ancak ikisine birden sadık olamayız” şeklinde konuştu.

Komite Başkanı Bennie Thompson pazar günü yaptığı açıklamada, saldırıların bazı kişiler tarafından seçimi baltalamak için organize edildiğine dair kanıtlar olduğunu öne sürdü. Thompson, “Yürütme organındaki insanlar olabilir. Savunma Bakanlığı’ndan insanlar veya çok zengin bazı kişiler olabilir” şeklinde saldırılarda yetkililerin parmağı olabileceğine işaret etti.

Saldırı esnasında Beyaz Saray’ın “bir şeyler yapması” yönünde taleplerin olduğuna dair kanıtlar bulunduğunu belirten Thompson, “Söyleyebileceğim tek şey herhangi bir şeyden sorumlu herkesin neler olup bittiğini izlemesi ve hiçbir şey yapmaması son derece olağandışı” dedi.

Azınlık Lideri Kevin McCarthy ise “Oval Ofis'in yanındaki yemek odasında otururken, çalışanlarının televizyona çıkması, insanlara durmalarını söylemesi için yalvardıklarını biliyoruz. McCarthy'nin ona bunu yapması için yalvardığını biliyoruz” şeklinde Cheney ile aynı doğrultuda ifadeler kullandı.

Nitekim Trump da saldırılar esnasında sosyal medyada kışkırtıcı yorumlar yapmış ve sonrasında da Twitter ve Facebook hesapları askıya alınmıştı.

"HİLELİ SEÇİMİN SİLAHSIZ PROTESTOSU"

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Capitol saldırısının birinci yıldönümü olan 6 Ocak’ta bir basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi.

Seçimlerde hile yapıldığına yönelik iddialarını yineleyen Trump, saldırıları soruşturan komiteyi eleştirdi. 6 Ocak’ta başlayan saldırıları ise “hileli seçimin tamamen silahsız protestosu” olarak nitelendirdi.

Eski Başkan, Detroit ve Florida gibi bölgelerde usulsüzlükler olduğunu vurgulayarak, “Tüm bu bölgeleri ve daha fazlasını tartışmak için 6 Ocak’ta Mar-a-Lago’da bir basın toplantısı yapacağım” dedi.

6 Ocak’ı soruşturan Temsilciler Meclisi komitesi, başkanlığı döneminde Trump ve ekibine ait tüm Beyaz Saray belgelerini talep etmişti. Trump ise gizliliği öne sürerek belgelerin incelenmesine karşı çıkmıştı. Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon hakkında da komitenin taleplerini reddettiği için bir yıla kadar hapis cezası isteniyor.

AMERİKALILAR DEMOKRASİDEN ENDİŞE DUYUYOR

Capitol saldırısının birinci yıldönümü dolayısıyla ABD merkezli CBS News bir anket düzenledi. Pazar günü yayınlanan anket sonuçlarına göre, Amerikalılar demokrasinin işleyişi konusunda endişe duyuyor. Ankete katılanların yüzde 28’i bir seçimin sonucunu savunmak için güç kullanabileceğini düşünüyor.

Trump, Capitol’e yapılan saldırıdan birkaç gün önce binlerce destekçisine seslenerek, onlara seçimin hileli olduğunu ve “cehennem gibi savaşmaları” gerektiğini söyledi. Trump destekçilerinin üçte ikisi de hala Biden’ın meşru olarak seçilmiş başkan olmadığı yönündeki suçlamalara inanıyor.

CBS anket sonuçlarına göre, Amerikalıların yüzde 26’sı Trump’ın 2024’te yeniden aday olmasını istiyor.

Washington Post ve Maryland Üniversitesi’nin ortak yaptığı bir diğer ankete göre ise Amerikalıların yalnızca yüzde 54’ünün ülkedeki demokrasiden gurur duyduğunu ortaya koydu. Söz konusu oran 2002 yılında yüzde 90 olarak kaydedilmişti.