Facebook CEO’su Zuckerberg Trump'a destek çıktı

Sosyal medyayı en aktif kullanan liderlerden olan ABD Başkanı Donald Trump, yazdığı bazı twitlere Twitter tarafından 'bilgiyi doğrula' etiketi konmasının ardından yaptığı açıklamada Twitter'ı kapatmakla tehdit etmişti. Daha önceki seçim dönemlerinde manipülasyonları ile gündeme gelen Facebook'tan Trump'a destek açıklaması gecikmedi.

Sosyal medyanın dünyada yayılmasında öncü rol oynayan Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg de tartışmaya dahil olarak, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözlerini destekleyen açıklaması ile dünya gündemine oturdu. 

Fox News'e konuşan Zuckerberg, “Sosyal medya ‘gerçeğin hakemi' gibi davranmamalı. Bu konuda Twitter'dan farklı bir politikamız var. Facebook'un, insanların söylediği, yazdığı şeylerin doğruluğu konusunda hakemlik yapmaması gerektiğine inanıyorum. Özel şirketler, özellikle de bizim gibi bir platformda hizmet edenler böyle bir pozisyonda olmamalı” sözleri ile yeni bir tartışmanın fitilini de ateşlemiş oldu. 

Twitter'ın kapatılması tehdidine karşı Zuckerberg, “Öncelikle, gerçekte ne yapmak istediklerini tam olarak anlamam gerekiyor. Ancak genel olarak şunu söyleyebilirim, sansürden endişe duyduğunu söyleyen bir hükümetin, bir platformu sansürlemeye çalışması bana doğru bir refleks olarak gelmiyor” dedi.