Trump ve çocuklarına dolandırıcılık davası

Amerika Birleşik Devletleri eski Başkanı Donald Trump, 6 Ocak’ta Capitol’e yönelik saldırının ardından birden fazla dava dosyası ile karşı karşıya kalmıştı. New York Eyalet Başsavcılığı, eski ABD Başkanı Donald Trump ve üç çocuğu hakkında dolandırıcılık davası açtı.

ABD'de 6 Ocak'ta Capitol'e gerçekleştirilen saldırının ardından eski Başkan Donald Trump'a art arda açılan davalar ülkenin gündeminde ilk sırada yerini almaya devam ediyor. 

Son olarak Florida’daki malikanesine 8 Ağustos’ta Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafındangerçeklştirilen baskında ele geçirilen belgelerin inceleme süreci devam ederken New York Eyalet Başsavcılığı, eski ABD Başkanı Donald Trump ve üç çocuğu hakkında dolandırıcılık davası açtı.

Söz konusu dava, Trump, üç çocuğu ve Trump Organization şirketi hakkında, geniş çaplı bir dolandırıcılık iddiasını kapsıyor. 

Davaya ilişkin New York Başsavcılığının internet sayfasında yer verilen açıklamada, "Başsavcı Letitia James, Donald Trump, Trump Organization'ın üst düzey yönetim ve ilgili kuruluşlarına, bir dizi ekonomik fayda elde etmek için yıllarca mali dolandırıcılık yaptıkları için dava açtı" ifadelerine yer verildi. 

Açıklama metninde, Donald Trump'ın çocukları Donald Trump Jr, Ivanka Trump, Eric Trump'ın, Trump Organization'daki üst düzey yöneticilerin yardımıyla bankaları kredi vermeye teşvik etmek için kuruluşun net değerini milyarlarca dolar şişirdiği iddiasına yer verildi. 

Davaya ilişkin basın açıklaması düzenleyen Başsavcı James, "Bay Trump ve Trump Örgütü tarafından kendi mali çıkarları için kullanılan sahtekarlık ve aldatma modeli şaşırtıcı" dedi. 

Açılan dava kapsamında, Trump ve üç çocuğunun New York'taki herhangi bir ticari kuruluşta çalışmasını veya yönetici olarak yer almasını kalıcı olarak engellemeyi, Trump Organization şirketinin eyalet sınırları içinde gayrimenkul alımını yasaklamayı ve "sahtekarlıkla" elde edildiği öne sürülen yaklaşık 250 milyon doların davalılardan tazmin edilmesini amaçlanıyor.