Trump'ın tweetine 'şiddet' sansürü

ABD Başkanı Donald Trump'ın, sosyal medya platformlarına üçüncü tarafın paylaşımları konusunda yasal koruma sağlayan kararnameyi imzalamış, elinde olsa Twitter'ı kapatacağı tehdidini de yinelemişti. Trump'ın açıklamalarının hemen ardından Twitter'dan ikinci hamle geldi. Twitter, Trump'ı sansürledi.

ABD Başkanı Donald Trump ile sosyal medya sitesi Twitter arasındaki gerilim devam ederken, Twitter'dan gerilimi artıracak bir hamle geldi.

Twitter, Trump'ın Minneapolis'te George Floyd isimli siyahi adamın polisler tarafından öldürülmesinin ardından başlayan olaylarla ilgili attığı tweeti sansürledi.

Trump bu sabah yaptığı paylaşımda, "Bazı serseriler George Floyd'un anısına saygısızlık ediyor. Şimdi Vali Tim Walz ile konuştum ve ordunun onun yanında olduğunu söyledim. Herhangi bir zorlukta kontrolü sağlayacağız. Ancak yağma başladığında, çatışma da başlar" ifadelerini kullanmıştı.

Twitter, Trump'ın bu tweetini sansürleyerek üzerine "Bu tweet, şiddeti yüceltme hakkındaki Twitter kurallarını ihlal etti. Ancak Twitter, tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi" ifadelerini koydu.