Trump, S400-F 35 konusunda Türkiye'yi destekliyor

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 krizinde karşılıklı yapılan açıklamalar, Pentagon’dan tarafından Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderilen “Rus hava füze savunma sistemi alırsanız yaptırımlara maruz kalır, F-35 programından çıkarılırsınız” mektubuyla iyice gerilmişti. Ankara, ABD’den birbiri ardına gelen tehditler sonrası CAATSA (Amerika’nın Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) yaptırımları ihtimaline karşılık herşeyi göze almıştı.

Böyle gergin bir ortamda tüm gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile Japonya’da G-20 Zirvesi’nde yapacağı kritik görüşmeye çevrilmişti. Beklenen o görüşme nihayet gerçekleşti ve Türkiye açısından oldukça verimli geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın, "S-400" ve "F-35" konularında Türkiye'ye destek verdiğini söyledi. Trump ile Japonya'da gerçekleştirdiği kritik zirvenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 teslimatının 10 gün içinde gerçekleşeceğini açıkladı. 

ABD başkanı Donald Trump’ın Başkan Erdoğan'la görüşmesinden sonra “S-400 konusunda farklı çözümler arıyoruz. Obama, Türkiye'nin Patriot almasına izin vermedi. Başka sistemi alınca şimdi bizim sistemimizi alabilirsin diyorlar. Böyle iş yapamazsınız. Türkiye bizim dostumuz. Beraber harika işler yaptık ve büyük ticaret ortağımız. Bunu daha da büyüteceğiz.” şeklindeki açıklamaları krizin yaptırım olmadan aşılabileceği izlenimini uyandırdı.

ABD'nin eski Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Ankara'ya gönderdiği mektupta, "Türkiye S-400'leri teslim alırsa F-35 alamayacak." demişti.

Donald Trump, "Bana 'Sen Türkiye yanlısın. Türkiye'yi seviyorsun' diyorlar. Evet Erdoğan sert adam ancak onunla anlaşıyorum. Erdoğan'a Obama'ya vermediği Rahip Bronsan'ı verdi. Türkiye DAEŞ'a kaşı büyük mücadele verdi. Suriye Sınırında 55 bin asker bulundurmak zorunda. Güçlü bir ordusu var. Ve NATO üyesi" dedi.

''1 milyar 400 milyon dolar vermiş sen malını vermiyorsun''

İki liderin görüşmesinde, F-35 gerilimi de ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın konuya bakış açısını anlattı. Erdoğan, "F-35'ler konusunda bir noktaya geldi, bu çok daha önemli. '1 milyar 400 milyon dolar para vermişler. Sen malını vermiyorsun. Böyle anılmak da iyi bir şey değil' dedi. Bununla ilgili olarak da arkadaşlarımızı görevlendirdik, işin takibini yapacaklar. Savunma bakanlarımız, dışişleri bakanlarımız, onlar da bu işin takibini yapmak suretiyle kapıları inşallah açmış olacaklar." dedi.

''Bir S-400 üç patriota bedel''

Cumhurbaşkanı, "Trump'la görüşmeniz sonrası, Patriot alımına yeşil ışık yandı mı?" sorusunu da yanıtladı. Erdoğan, "S-400 üç Patriot'a bedel. Eğer şartlar, S-400 ile eşit bile olsa biz Patriot alırız ama eşit olmazsa biz de menfaatimizi düşüneceğiz" dedi.

Şimdi herkes Türkiye, S-400 nedeniyle ABD’nin yaptırımına maruz kalacak mı? Trump’a bu konuda ne kadar güvenilir? ABD Başkanı Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanmasının önüne geçebilir mi? sorularının yanıtlarını merak ediyor. Açıklamalar ortada iken Ankara tüm ümidini Başkan Trump’a bağlamış gözüküyor.