Trump neden Twitter'a dönmek istiyor?

ABD Başkanlık Seçimlerini iptal ettirme ve Kongre’deki isyanın ardından sosyal medya hesapları kapatılan Trump, Twitter’a dönmek için yeni yollar deniyor. Trump’ın bu hamlesindeki asıl amacın ise davadan alacağı para ile 2024 seçim kampanyalarını yürütmek olduğu öne sürülüyor.

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya hesapları, seçimleri iptal ettirme girişimleri ve 6 Ocak’taki Kongre İsyanı’nın ardından askıya alınmıştı. Trump çareyi kendi sosyal medya platformlarını kurmakta bulmuş, ancak başarılı olamamıştı.

Son dönemde ise Trump’ın Twitter’daki hesabını açtırmak için girişimlerde bulunduğu gündemde. Eski Başkan’ın bu hamlesi, destekçileriyle web sitesi üzerinden iletişim kurma girişiminin başarısız olduğunu gösteriyor.

Yargıçlarla görüşerek Twitter’daki hesabının yeniden açılması konusunda yasal bir temel arayan Trump, ifade özgürlüğünü öne sürmeyi planlıyor. Ancak ABD medyasında yer alan haberlerde Trump’ın birincil hedefinin para olduğu belirtildi. Daha önceden de sosyal medya şirketlerine karşı açılan davaları bağış toplamak amacıyla kullanan eski ABD Başkanı’nın aday olması beklenen 2024 seçimlerine hazırlandığı öne sürüldü. Dolayısıyla da Trump’ın Twitter’a geri dönme isteği ifade özgürlüğü ile ilgili değil, daha çok paranın seçim kampanyalarında kullanılması için olduğu söylenebilir.