Trump Temsilciler Meclisi komitesine dava açtı

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, Kongre’deki saldırılara ilişkin yürütülen davada başkanlığının kayıtlarını gizli tutmak için Temsilciler Meclisi komitesine karşı dava açtı.

ABD’de seçimlerin ardından 6 Ocak’ta meydana gelen ve Trump’ın yargılandığı Kongre’deki saldırılara ilişkin dava sürerken, eski başkandan karşı hamle geldi. Trump, Temsilciler Meclisi komitesi tarafından soruşturulan Beyaz Saray kayıtlarının gizli tutulması için dava açtı.

Davada, Kongre’nin yürütme organından belge taleplerinin “genişliği ve kapsamı bakımından benzersiz ve herhangi bir meşru yasama amacından bağımsız” olduğu iddia edildi.

Trump’ın Kongre saldırılarıyla ilişkisinin incelendiği soruşturma kapsamında eski Başkan için daha önceden de yürütme ayrıcalığı istenmiş, ancak Biden yönetimi tarafından reddedilmişti. Yeni açılan davada, Biden yönetiminin bu kararının “partizan müttefiklerini yerleştirmek için siyasi bir manevra” olduğu öne sürüldü.

Komitede bulunan Cumhuriyetçi Liz Cheney ve Demokrat Bennie Thompson’ın yaptıkları yazılı açıklamada, Trump’ın söz konusu dava ile hakkındaki soruşturmayı “geciktirmeye ve engellemeye” çalıştığı belirtildi.

Beyaz Saray ise Trump’ın “başkanlık makamını kötüye kullandığını ve barışçıl bir güç transferini bozmaya çalıştığını” belirterek komite tarafından aranan belgeler üzerinde ayrıcalık tanımama kararının arkasında durdu.