Trump: NATO Orta Doğu'ya açılmalı, adı da ''NATO-ME'' olmalı

ABD Başkanı Donald Trump, NATO'nun Orta Doğu'ya daha fazla müdahil olmasını istedi ve 'NATO-ME' adında yeni bir isim önerisinde bulundu. Trump’ın önerisine NATO’dan olumlu yanıt geldi. Peki, Trump'ın bu sürpriz önerisinin altında yatan sebepler neler?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İran arasındaki gerilim sürerken ABD Başkanı Donald Trump, kameraların karşısına geçerek Orta Doğu'daki ulusların da Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO)’ya dahil edilmesi gerektiğini dile getirdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Trump’ın önerisine yeşil ışık yaktı.

NATO-ME İFADESİNİ KULLANDI

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın füze saldırısının ardından yapmış olduğu açıklamada NATO'nun Orta Doğu'ya daha fazla katkı sunmasını isteyeceğini söylemiş ancak nasıl bir katkı beklediğini açıklamamıştı. Trump açıklamasında, "Orta Doğu'da ABD askerlerinin olmasındansa NATO askerlerinin olmasını tercih ederim. NATO Ortadoğu'yu da kapsayacak şekilde genişlemeli. NATO ve Ortadoğu. NATO için yeni bir ad buldum: NATO-ME" dedi.

NATO-ME’nin anlamı ise şöyle; Orta Doğu’nun İngilizce anlamı ‘Middleast’. Trump’ta buradan yola çıkarak, Middleast'in kısaltması ‘ME’ harflerini ekleyerek NATO-ME ismini ortaya çıkardı. Ayrıca Trump, bu önerisini NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e ilettiğini belirterek "Bence gerçekten etkilendi" dedi. 

NATO’DAN OLUMLU YANIT

NATO’ya yeni bir ittifak ve isim önerisinde bulunan Trump’a, NATO’dan olumlu yanıt geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Başkanı Trump, ittifakın Orta Doğu'da daha fazla rol üstlenebileceği konusunda mutabık kaldı. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, Stoltenberg ve Trump'ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirttiği yazılı açıklamasında, Orta Doğu'daki gelişmelerin ele alındığını kaydetti.

İkilinin aynı zamanda, NATO'nun bölgesel istikrar ve uluslararası terörle mücadeleye daha fazla katkı sunabileceği konusunda anlaştığı belirtildi. NATO'nun IŞİD'le Mücadele Uluslararası Koalisyonu'nun bir üyesi olduğu hatırlatılan açıklamada, Irak'ta ve Afganistan'daki misyonları ile uluslararası terörizmle mücadeleye kilit katkı sunduğu vurgulandı.

ADIM ATILACAK MI?

Daha önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’da, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da NATO’ya daha güçlü rol çağrısı yapmış ancak üye ülkelerin çoğu bu plana şüpheci yaklaşmıştı. NATO’nun Ortadoğu’da yeni bir adım atabilmesi için, üye ülkelerinde bu planı onaylaması gerekiyor. Nitekim Stoltenberg’de, yapılacak herhangi değişikliğin 29 üye ülkeye ve Ortadoğu ülkelerine danışılarak gerçekleştirileceğinin altını çizdi.     

ÖNERİNİN SEBEBİ NE?

Trump, Orta Doğu ülkelerinin dahil edilmesiyle ittifakın mali ve askeri açıdan bölgede daha etkili olacağını düşünüyor. Orta Doğu sorunlarının küresel ölçekte olduğunu belirten Trump, tüm yükü kendilerinin sırtladığını, bu yükün paylaşılması gerektiğini savunuyor.

Beyaz Saray'da bununla ilgili açıklamalarda bulunan Trump, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD)’in uluslararası bir sorun olduğunu kaydederek, bu örgütle mücedele de başka ülkelerin de yardımcı olması gerektiğini ve yükün yalnızca ABD’nin üzerinde olmasının adil olmadığını belirtti.