Trump: Meksikalı uyuşturucu kartellerini terör örgütü ilan edeceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, Meksikalı uyuşturucu kartellerini uyuşturucu ve insan kaçakçılığındaki rolleri sebebiyle terör grubu ilan edeceklerini açıkladı. Washington’a bu kararı aldıran ne oldu? Meksika’nın tutumu nasıl olacak?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donal Trump’ın başkan adaylığı kampanyası sırasında, yasa dışı göçe karşı Meksika sınırına duvar inşa etme fikri, seçmen kitlesinin ilgisini oldukça fazla çekmişti. ABD 2020’deki başkanlık seçimlerine hazırlanırken Trump, güney komşusu Meksika’yı bir kez daha en önemli gündem maddesi yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan televizyon kanalı Fox News Channel’a yaptığı açıklamada, Meksikalı uyuşturucu kartellerini terör grubu ilan edeceklerini kamuoyuna duyurdu.

Uzun sürededir bu konu üzerine çalıştığını belirten Trump, ‘’Biliyorsunuz bu mesele kolay değil, geçmeniz gereken süreçler var ve biz de o süreçlerdeyiz. Meksika'da olanlara ve Meksika'dan gelenlere yılda 100 bin kişi kaybediyoruz. Kartellerin sınırsız parası var, çünkü bu uyuşturucu parası ve insan kaçakçılığı parası. Buna daha fazla izin vermeyeceğim" diye konuştu.

Trump’ın açıklamaları uluslarası çapta yankı uyandırdı. Uzmanlara göre Trump 2020 ABD başkanlık seçimlerine giderken karteller üzerinden Meksika’daki baskıyı artıracak. 

 

‘’ABD’NİN İÇ İŞLERİMİZE KARIŞMASINA MÜSAADE ETMEYİZ’’

Trump’ın sözleri üzerine Meksika’dan ilk açıklama Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard’dan geldi. Ebrard, Trump’ın oldukça aktif kullandığı sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden ABD başkanına yanıt verdi. Bakan tweetinde, Uyuşturucu kartelleri ile mücadele amacıyla dahi olsa, ABD Başkanı’nın alacağı bu kararın ülkesinin iç işlerine müdahale anlamını taşıyacağını ve buna izin vermeyeceklerini yazdı.

Ülkenin Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’da (AMLO), ABD’nin işbirliğine olumlu baktığını ancak müdahalesini kesinlikle kabul etmediğini duyurdu.

Washington yönetiminin Dışişleri, belli bir grubu terör örgütü listesine aldığında, ABD yasalarına göre bu kişilerin veya bu grupları destekleyen kişilerin Amerika’ya girmesi yasaklanmış oluyor.

 

TRUMP NEDEN MEKSİKA’NIN İÇ İŞLERİNE MÜDEHALE EDİYOR?

Meksika’daki uyuşturucu kartellerinin başında olan ve "El Chapo" takma adıyla anılan Joaquin Guzman’ın oğlu Ovidia Guzman Lopez bu yıl içinde yakalanmıştı. Lopez’in gözaltına alınması üzerine, babası gibi ABD’ye teslim edilerek hapisle cezalandırılmasını engellemek isteyen kartel üyeleri sokakları savaş alanına çevirdi.

Ağır silahlarla emniyet güçlerine saldıran kartel üyeleri, bombalar patlatarak çok sayıda masum insana zarar verdi ve kentteki yolları kapattı. Ülkede yaşanan kaosun ardından Lopez serbest bırakıldı. Lobez’in serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra, onu gözaltına alan polis memuru 150 kurşun ile öldürüldü.

Ülkede meydana gelen bu kanlı çatışmaların bir ucu Amerikan vatandaşlarına da uzandı. Bu ayın başında Meksika’nın kuzeyindeki La Mora’da, Amerikan vatandaşı olan 3 kadın ve 6 çocuk kartel üyeleri tarafından öldürüldü. Meksika’da önüne geçilemeyen kaos ortamından vatandaşlarınında zarar görmesi Trump’ın, kartelleri terör örgütü olarak ilan etme sürecini tetikledi.